Evaluation of travel time for different type of vehicles in traffic simulation
Farklı taşıtlar türleri için seyahat sürelerinin benzetim modelinde incelenmesi
- Tez No: 495345
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. HALİT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mikroskopik benzetim modelleri, değerlendirme aşamasında arazi uygulamaları ve geleneksel yöntemlere göre daha güvenli, hızlı ve maliyetinin düşük olmasından dolayı ulaştırma projelerinin değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, trafik benzetim modellerinin kalibrasyon çalışmaları aşamasında model girdileri (taşıt üzleme mesafesi, hız dağılımı, şerit değiştirme karakteristiğigibi.) büyük önem arz etmektedir. Bu tip verilerin arazi çalışmaları ile sağlıklı bir şekilde edilmesi, zorluklar içermeketedir. Bu nedenle, sürücü davranışları ve araç özellikleri gibi verilerin benzetim modelininden geröek durmu temsil edecek şekilde doğru çıktı olarak alamak için araziden elde edilen veriler ile benzetim modeli çıktıları karşılaştırılmak suretiyle parametrelerin değiştirilmesine ve uygun değerin bulunmasına gerek duyulmaktadır. Bu genel süreç Kalibrasyon olarak tanımlanmaktadır.Ulaşım plancıları ve trafik mühendisleri için benzetim modeli önemli bir araç olup; bu çalışma kapsamında da kullanılan PTV tarafından geliştirilen VISSIM ise trafik akımının analzi ve optimize edilmesi amacıyla kullanılan sürücü davranışı tabanlı, çok amaçlı bir benzetim modeli yazılımdır. Toplu ve birieysel ulaşımı birlikte değerlediren,şehriçi ve otoyollar için kapsamlı uygulamaları içermektedir.Benzetim modelleri ile karmaşık trafik koşulları gerçekçi trafik modelleri ile detaylı olarak incelenebilmekte ve sunulmaktadır. Bu çalışma, benzetim modelinde kalibrasyon kavramının anlaşılmasındaki boşluğu doldurmak amacıyla birbirini izleyen iki adet dört kollu kavşak için arazi çalışmaları ile veri toplamayıda kapsayan bir benzetim modeli kalibrasyonunu çalışmasını içermektedir. Çalışmad kullanılmak üzer gerekli verilerin toplandığı aynı güzergah üzerinde bir birini izleyen dört kollu kavşaklar Malataya ilinden seçilmiştir. Kavşaklara ilişkin olarak, saatlik trafik hacimleri ve video görüntüleri, Malatya Belediyesinden temin edilmiştir. Ayrıca, güzergah üzerindeki seyahat süresi, hız, doygun akım verileri ise Yıldız Teknik Üniversitesi AUS (Akıllı Ulaşım Sistemleri) Laboratuarı'nda görüntilerin çözümlemesi ile elde edilmiştir. Sinyal sürelerinide içeren veriler sabah zirve saat olan 7:00 - 09:00 aralığı için toplanmıştır. Çlaışma kapsamında, doygun akım değerlerinin şeritler için (sol,orta veya sağ) ve model girdisi olan taşıt hızlarının taşıt tiplerine göre farklılık gösterip güstermediği istatistiksel yöntemlerle incelenmiş ve benzetim modeli kalibrasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, taşıt hızlarının taşıt tipine göre farklılık gösterdiği ancak doygun akım değerlerinin şerit konumuna göre farklılaşmadığı ve benzetim modelinin modelde kullanılan yazılım varsayılan değerleri ile çalıştırılması durmunda farklı sonuçlar verdiği bu ndenele benzetim modelinin kalibrasyonun büyük öenm arz ettiği sonuçları elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Microscopic simulation models have been widely used in both transportation operations and management analyses. This is because simulation is safer, less expensive and faster than field implementation and testing. However, for the simulation model the most important issues when running traffic simulation models are distinguished calibration inputs among model inputs (e.g., headway, desired speed, driving behavior etc.). Such inputs that explain driver behaviors and vehicle characteristics are difficult to collect from the field. Therefore, the simulation model user needs to fine-tune all inputs related to driving behavior and vehicle characteristics by comparing and adjusting some absolute measures and this overall process is called calibration. Traffic simulation is an indispensable instrument for transport planners and traffic engineers. VISSIM is a microscopic, behavior-based multi-purpose traffic simulation model designed to analyze and optimize the traffic flows. It offers a wide variety of urban and highway applications and integrates both public and private transportation. Complex traffic conditions are visualized in high level of detail supported by realistic traffic models. This study attempts to fill the gap in knowledge by providing further understanding of the traffic calibration resulting from two intersections and the associated field data. Two consecutive intersections with 4 legs were selected in Malatya for calibration. Data includes travel time, desired speed, hourly volume and headway. Traffic count data was collected during morning periods starting from 7:00 am to 9:00 am and video streaming was analyzed at the YTU ITS Lab. Signal timing and travel time data between the intersections was also collected in addition to headway. Headway(s) data was statistically analyzed to determine whether different lanes had the same headway. The t-test hypothesis was applied to detect the gap between simulated and field results. The results of this study show that different lanes had the same headway(s). Travel time data was also statistically analyzed to find out whether different vehicle types had the same travel time. The results of this study show that different vehicle types had different travel times. Therefore, different vehicle types should have different speed parameters including desired speed, acceleration and deceleration. Calibration was necessary to minimize the errors between the model and field results. Parameters such as CCO, headway(s), and headway (m) were used during the calibration where one parameter was varied independently and taken as variable while the other two parameters were taken as stable until reasonable results were found by applying RMSE (Root mean square error). This same process was repeated for other parameters.