Sığ küresel kabukların ve dairesel plakların doğrusal olmayan eğilme analizi
Nonlinear bending analysis of shallow spherical shells and circular plates
  1. Tez No: 495354
  2. Yazar: SELAMİ GÖKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada dairesel plan şekline sahip sığ küresel kabukların geometrik doğrusal olmayan dönel simetrik eğilme analizi sayısal olarak yapılmaktadır. Enine kayma şekil değiştirmesinin göz önüne alındığı bu çalışmada kabuk malzemesinin homojen ve izotrop olduğu kabul edilmektedir. Kabuk geometrisinin özel bir durumu olarak dairesel plak analizi de sunulmaktadır. Ankastre veya basit mesnet olmak üzere iki mesnetlenme hali göz önünde bulundurulmaktadır. Kabuk kalınlığı sabittir. Dönel simetrik düzgün yayılı dış basınç yükü altında konik açısının, kabuk kalınlığının ve yükleme bölgesi parametresinin çökme ve kesit tesirleri üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Analiz sonlu farklar yöntemiyle yapılmaktadır. Doğrusal olmayan cebirsel denklemlerin çözümünde Newton-Raphson yöntemi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Geometrically nonlinear axisymmetric bending of circular shallow spherical shells is investigated numerically. Transverse shear deformation is considered in the study. Material of the shell is assumed homogeneous and isotropic. As a special case of the shell investigated in the study the analysis of a circular plate is also presented. Clamped or simply supported shells are examined. The thickness of the shell is uniform. The influences of the conical angel, the thickness of the shell, and the parameter of loading zone on the deflection and on the stress resultants are studied. The analysis is made by means of the finite difference method. Newton-Raphson method is employed in the solution of the nonlinear algebraic equations.