Poliaspartik alifatik poliüre kaplama sentezi
Polyaspartic aliphatic polyurea coating synthesis
- Tez No: 495361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEYFULLAH KEYF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Polimerler, günlük hayatımızın her alanında yaygın olarak kullanılan plastik, kauçuk, sentetik lif, bazı boyalar ve yapıştırıcılar gibi ürünlerin temel maddesidir. Polimer türlerinin üretim miktarının, dünya çelik üretiminden çok fazla olduğunu Polimerler, günlük hayatımızın her alanında yaygın olarak kullanılan plastik, kauçuk, sentetik lif, bazı boyalar ve yapıştırıcılar gibi ürünlerin temel maddesidir. Polimer türlerinin üretim miktarının, dünya çelik üretiminden çok fazla olduğunu bilinmektedir.Günümüz polimerlerinden poliüretan ve poliüre çekme, elastikiyet ve dış ortam şartlarına dayanımından dolayı tercih edilmektedirler. Elastomerler hem hiperelastik hem de viskoelastik davranışa sahip neredeyse sıkıştırılamayan özellikte bir polimer türüdür. Aspartik Poliüre; zemin, tank ve tüplerin kaplama malzemesi olarak ağırlıklı olarak kullanılan bir elastomer türüdür, son zamanlarda darbe ve patlayıcı yüklere karşı mükemmel dirençleri nedeniyle askeri uygulamalarda kullanılırlar. Ayrıca çoğu yükleme tipinde mükemmel bir basınç gidericidir. Polimerizasyon işlemi sertleştirici kısım diizosiyanat ile reçine karışım bileşenleri olan poliaminler arasında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, Desmophen NH 1520 ve Desmophen NH 1420 poliaminleri (önpolimer) ve sertleştirici reçine karışım bileşeni olarakta N75 kullanılmıştır. Poliüre, diizosiyanat ve poliaminlerin çeşitli kompozisyonlarında özelliklerini iyileşme kapasitesine sahiptir. Bu araştırmada, her bir numunenin bileşiğini değiştirerek aspartik Poliüre 'nin mekanik özellikleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Üretim parametrelerinin hangisinin genel olarak en iyi mekanik performansı sağladığını değerlendirmektir. Ayrıca mekanik performans açısından en iyi, orta ve en zayıf örnekler için uygun hiperelastic materyal modelleri oluşturulmuştur. Poliüre numunelerinin mekanik performansının değerlendirilmesi ve hiperelastik materyal modellerinin deneysel karakterizasyonu, günümüzdeki araştırmaların başlıca konularıdır. Farklı bileşimlerde poliürenın fiziksel özellikleri deneysel tasarım metodu Box-Behnken kullanıldı. Ca (NH 1420)/ Cb (NH 1520 ) , sıcaklık (°C ) ve karıştırma hızı (rpm) faktörleri ile cevap yüzeyi çekme kuvveti (Y1), % yüzde uzama (Y2), basma kuvveti (Y3), basma gerilmesi (Y4) veren denklem elde edildi. Bu nedenle numuneler, box-behnken sitemine göre bileşim oranı, sıcaklık ve karışıtırma hızı gibi üç faktör için dizayn edilip hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymers are the base material of products such as plastic, rubber, synthetic fiber, some dyes and adhesives, which are widely used in all areas of our daily life. It is enough to emphasize the importance of the Polymers Chemistry and Polymer Technology sciences, as well as polymers that the production of polymer species is much higher than world steel production, and that more than half of the graduates of Chemistry and Chemical Engineers from universities work directly or indirectly on an area related to polymers .Elastomers are kind of polymers which have both hyperelastic and viscoelastic behavior with nearly incompressible properties. Aspartic polyurea is a type of elastomer that mainly used as coating materials of floors, tanks, and tubes and also recently, because of their excellent resistance against impact and explosive loads, they are employed in military applications. Also it exhibits brilliant pressure relieving in most loading types.It is made of polymerization process between curative part and resin blend component in which diisocyanate has the role of curative component and polyamines are the resin blend components.In this study, Desmophen NH 1520 and Desmophen NH 1420 were utilized as polyamines (prepolymer) and N75 as curative resin blend component. Polyurea has the capacity to create improvement in properties at various of composition of diisocyanate and polyamines. In this investigation it was tried to enhance the mechanical properties of aspartic polyurea by altering the compound of each sample. The major goal was to assess which of manufacturing parameters yields the best overall mechanical performance. Furthermore, in process of making samples ,the best sample has been drived by the best mechanical properties will be the best one.In other face the lowest performance will be choosen as the hyperelastic materials. The physical properties of the polyureas in different compositions were determined using the experimental design method by Box-Behnken. Ca (NH 1420) / Cb (NH 1520 ), Temprature (°C ) ve rpm ,the answers Y1( tensile ) , Y2 ( elongation %) , Y3 (compression force) and Y4 (compression stress) have been discused in this thesis. For this reason, samples were prepared according to box-behnken frame work design for 3 factors of composition ratio, temperature and stirring speed.