Askorbik asit tayini için elektrokimyasal sensör geliştirilmesi
Development of electrochemical sensor for determination of ascorbic acid
- Tez No: 810307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM OKMAN KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında camsı karbon elektrot (GCE) yüzeyi poliaspartik asit (poliAsp), karboksilli çok duvarlı karbon nanotüp (c-MWCNT) ve iyonik sıvı (İS, 1-bütil-3-metilimidazolyum hekzaflorofosfat) ile modifiye edilerek, askorbik asit tayini için elektrokimyasal bir sensör geliştirildi. Modifiye elektrodun yüzey bileşimini optimize etmek amacıyla, her bir modifikasyon malzemesinin yüzeydeki miktarları optimize edildi. Modifiye elektrotların elektrokimyasal karakterizasyonu için dönüşümlü voltametri (CV) yönteminden, yüzey morfolojilerinin karakterizasyonu için ise taramalı elektron mikroskopisi (SEM) yöteminden yararlanıldı. Optimumyüzey bileşiminde hazırlanan c-MWCNT-İS/PoliAsp/GCE'nin çalışma koşulları optimize edildi. Optimum pH 8,0 ve optimum potansiyel +0,20 V'ta c-MWCNT-İS/PoliAsp/GCE'nin performans özellikleri incelendi. c-MWCNT-İS/PoliAsp/GCE'nin askorbik asite 5,3 ile 2766,3 μM doğrusal aralıkta cevap verdiği ve duyarlılığının 19,64 μA mM-1 olduğu belirlendi. c-MWCNT-İS/PoliAsp/GCE'nin gerçek numunelerde askorbik asit tayininde kullanılabilirliği araştırıldı. Bu amaçla, C vitamini tabletinde, C vitamini enjeksiyon çözeltisinde ve portakal suyunda askorbik asit tayini yapıldı ve geri kazanım değerleri %98,0 ile %101,6 arasında bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an electrochemical sensor has been developed for determination of ascorbic acid by modifying the glassy carbon electrode (GCE) surface with polyaspartic acid (polyAsp), carboxylated multi-walled carbon nanotube (c-MWCNT) and ionic liquid (IS, 1-butyl-3-methylimidazolium hexafluorophosphate). In order to optimize the surface composition of the modified electrode, the amount of each modification material on the surface was optimized. The cyclic voltammetry (CV) method was used for the electrochemical characterization of the modified electrodes, and the scanning electron microscopy (SEM) method was used for the characterization of the surface morphologies. Working conditions of c-MWCNT-IS/PoliAsp/GCE prepared with optimum surface composition were optimized. The performance characteristics of c-MWCNT-IS/PolyAsp/GCE at optimum pH 8.0 and optimum potential +0.2 V were investigated. It was determined that c-MWCNT-IS/PolyAsp/GCE responded to ascorbic acid in a linear range of 5.3 μM to 2766.3 μM and its sensitivity was 19.64 μA mM-1. The usability of c-MWCNT-IS/PolyAsp/GCE in the determination of ascorbic acid in real samples was investigated. For this purpose, ascorbic acid was determined in vitamin C tablet, vitamin C injection solution and orange juice, and the recovery values were found between 98.0% and 101.6%.