Bingöl İli Solhan İlçesi tarım arazilerinin verimlilik durumunun belirlenmesi
Assesment of the productivity of yield in the agricultural lands in Bingol City Solhan County
  1. Tez No: 495379
  2. Yazar: VEYSEL KATANALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırma alanı olarak ele alınan Solhan tarım toprakları, Bingöl İli sınırları içerisinde yer almaktadır. Bingöl, Doğu Anadolu Bölgesinde 41°20' ve 39°54' kuzey enlemleri, 38 27' ve 40°27' doğu boylamları arasında bulunmaktadır. İlin alanı toplam 8253 km2 olup, merkez ilçe alanı 1790 km2`dir. Bingöl İli sınırlarında, güneyde Diyarbakır, doğuda Muş, batıda Tunceli ve Elazığ, kuzeyde Erzincan ve Erzurum ile komşudur. Solhan Bingöl İlinin doğuda Muş ile sınırı olan ilçesidir. İlin yağış rejimi karasal yağış rejimini yansıtmaktadır. Ancak yöredeki iklim koşulları bir bütün olarak ele alındığında akdeniz ve karasal rejim arasında kendine özgü bir özellik taşıdığı görülmektedir. Bu araştırma Solhan tarım arazilerinin verimlilik durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Solhan ilçesine bağlı tarımsal üretim yapılan 13 köyden 10'ar toprak örneğinin 0-30 cm'den 130 numune alınmıştır. Alınan toprak numunelerinin tekstür, pH, EC, %CaCO3, N, P, K, Fe, Zn, Mn ve Cu yarayışlı bitki besin elementi saptama analizleri yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre bu toprakların tuzsuz, az kireçli, organik madde miktarının yetersiz, pH'nın nötr civarında bir özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Potasyum düzeyinin fazla, fosfor düzeyinin ise %60'ının orta derecede olduğu belirlenmiştir. Çinko miktarı %65 düzeyinde olduğu, mangan düzeyinin yeterli olduğu, demir eksikliği olmadığı, bakır düzeyinin yeterli olduğu tespit edilmiştir. Tarım arazilerinin toprakları killi-tınlı ve tınlı tekstüre sahiptir.
Özet (Çeviri)
Solhan agricultural land, taken into consideration as the research subject takes place in Bingöl city. Bingöl city is in the Eastern Anatolian Region Upper Ephratius part on the 38 27' and 40°27' east longitudes, 41°20' and 39°54' north latitudes. Squae measure is total 8253 km2, central county measure is 1790 km2. Bingöl city is neighbour to; Muş in east, Erzincan and Erzurum in north, Tunceli and Elazığ in west, and Diyarbakır in south. Bingöl city is a typical terrestrial in terms of rain trends. However, once climate conditions within the region is taken into consideration as a whole, it is a self defined cliamate between mediterrainan and terrestrial climates. This research is carried out to define the productivity situation of the agricultural lands on Solhan. Within the research, 130 soil samples has been taken from 0-30 cm depth out of 10 different territory in 13 villages in Bingöl city Solhan county where agricultural production is being carried out. Texture, pH, electirical conductivity, % CaCO3, saturation, organic matter, phosphorus, iron, zinc, manganese, copper analyses has been done on the taken soil samples According to the result of the analyses carried out on the soil, these soils dont have drainage issue and the soils are saltless, limeless and lacking organical matters, and pH near neutral level. Potasium level is high, phosporus level is medium in 60% of the overall soil. Zinc level is sufficient on 60-65%, iron level is medium on 40% , manganese and copper levels are sufficient. Soil texture of the area are mainly clayey-loamey.