Sezgisel bulanık sayılara dayalı Weibull dağılımı kullanılarak yaşam fonksiyonunun tahmini ve uygulaması
Estimation and application of survival function by using Weibull distribution based on intuitionistic fuzzy numbers
- Tez No: 495425
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ERGİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bir insanın, sistemin, bileşenin ya da ürünün ömrünün rastgele ve öngörülemez olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, herhangi bir bireyin ömrü belirlenmek istendiğinde istatiksel yöntemleri içeren yaşam analizi kullanılır. Yaşam analizi, yaşam süresi verilerinin istatistiksel dağılımlarını belirleyerek popülasyonun ömrü hakkında tahmin yapmaya çalışmaktadır. Yaşam analizi konusunu ele alan bu çalışma, ürün parçalarının yaşam sürelerinin gözlemlenmesi ve yaşam süreleri dağılımlarının tespit edilerek beklenen yaşam sürelerinin hesaplanmasını amaçlamaktadır. İlgilenilen konu bir parçanın yaşam süresi olduğunda, çalışmanın başlangıcından sonuna kadar parçanın gözlem altında bulundurulması çeşitli nedenlerden dolayı mümkün değildir. Bu durum, analizde kullanılmak için elde edilen verilerde yüksek derecede belirsizlikler meydana getirir. Bu nedenle çalışmada, veriler üçgen sezgisel bulanık sayı olarak elde edilmiş ve analizin matematiksel çözümlemelerinde bulanık küme teorisi kullanılmıştır. Dolayısıyla veriler bulanık sayı olduğu için yaşam süresi dağılımları da bulanık ortamda analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a fact that the life of a person, system, component or product is known to be random and unpredictable. For this reason, survival analysis is used which includes statistical methods when it is desired to determine the life of any individual. Survival analysis tries to estimate the lifetime of the population by determining the statistical distributions of lifetime data. This study, which deals with the issue of survival analysis, aims at observing the lifetime of product parts and calculating the expected lifetime by determining lifetime distributions. When the subject of interest is the lifetime of a part, it is impossible to keep the part under observation from the beginning to the end of the work due to various reasons. This case gives rise to high degree of uncertainty in the data obtained for use in the analysis. For this reason, the data were obtained as triangular intuitionistic fuzzy numbers and fuzzy set theory was used in mathematical operations of the analysis. Therefore, since the data are fuzzy numbers, the distribution of lifetime is also analyzed in the fuzzy environment.