A Heuristic approach to resource allocation
  1. Tez No: 3777
  2. Yazar: LİNET ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNDÜZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Bu çalışmada üzerinde durulan problem, çeşitli kaynak gereksinimleri ve sınırlamaları kısıtı altında, faaliyetlerin başlangıç ve bitişinin proje süresini asgariye indirerek planlanmasıdır. Literatürde, çeşitli sezgisel ve en iyi çizelgeleme teknikleri ve bunların birbirleriyle kıyaslanması mevcuttur. Buna karşılık, sezgisel kuralların performansını etkileyen faaliyet ağı/kaynak özellikleri ayrıntılı olarak incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, söz konusu incelemenin gerçekleştirilmesi ve ayrıca diğer sezgisel yöntemlerle karşılaştırılacak yeni bir sezgisel kuralın geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT The problem considered in this study is that of scheduling the activities of a project network to minimize project duration under- limited resource requirements and availabilities. Various heuristic rules and optimization techniques have been applied to this problem and comparisons of their effectiveness with respect to one another have been made in the literature. However, a thorough investigation of the types of network and resource characteristics which play an underlying role in determining heuristic performance and which account for the variability of results has not been performed previously. The aim of this study is to specify the relationships between individual problem characteristics and heuristic performance, as well as developing a new heuristic rule which will be compared with widely - used rules.