Plazma temel denklemleri ve düşük basınç plazmalarda langmuır probu ölçümleriyle optik ve elektriksel özelliklerin belirlenmesi
Basic plasma equations and determination of optical and electrical characteristics with langmuir probe measurements for plasmas generated at low pressure
- Tez No: 495447
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TANIŞLI, PROF. DR. SÜLEYMAN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, temel plazma denklemleri, plazmaların sınıflandırılması ve karakteristik özellikleri, bunların yanı sıra laboratuvar koşullarında düşük basınçta elde edilecek plazma için deneysel düzenek ve çeşitli teoriler detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Düşük basınçlarda gaz karışım deşarjı elde etmek için kuvars deşarj odası (tüpü) oluşturulmuştur. Elektrik ve topraklama elektrotları arasında deşarj elde etmek için 13,56 MHz'lik radyo frekans (RF) güç kaynağı kullanılmıştır. Gaz karışım plazmaları oluşturmak için deşarj odasına elektronegatif gazlar olan H_2 veya O_2 ile elektropozitif gaz olarak He veya Ar gazları gönderilmiştir. Düşük basınçtaki deşarj odasında ısıl dengede olmayan karışım deşarjları elde edilmiştir. Langmuir probu ve optik emisyon spektroskopisi (OES) aracılığı ile bu laboratuvar karışım deşarjlarının elektron sıcaklığı, elektron yoğunluğu, Debye uzunluğu ve elektron enerji dağılım fonksiyonu gibi plazma parametreleri yani plazmanın optik ve elektriksel özellikleri belirlenmiştir. Bunun dışında, OES metodundan da deşarj içerisinde oluşan parçacık türlerinin belirlenmesinde yararlanılmıştır. Bu parametrelerin deşarja uygulan güç miktarı ve gaz karışım oranları ile nasıl değiştiği incelenmiş ve sonuçlar detaylı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, basic plasma equations, classification of plasmas and their characteristics, as well as experimental setup and various theories for plasma to be obtained under low pressure in laboratory conditions are explained in detail. Quartz discharge chamber (tube) was created to obtain gas mixture discharge at low pressures. A radiofrequency (RF) power supply at 13.56 MHz is used to provide discharge between the electrical and grounding electrodes. He or Ar gases were sent as electropositive gas with electronegative gases H_2 or O_2 in the discharge chamber to form gas mixture discharges. In the discharge chamber at low pressure, mixture discharges were obtained as non-local thermodynamic equilibrium. Through the Langmuir probe and optical emission spectroscopy (OES), the plasma parameters such as electron temperature, electron density, Debye length and electron energy distribution function of the laboratory mixture discharges, ie the optical and electrical properties of the plasma, have been defined. In addition, the OES method is also used to determine the particle types that occur in the discharge. The changes of these parameters with the amount of power applied and the gas mixture ratios were investigated and the results were analyzed in detail.