Rüzgar ve güneş enerjisi elektrik santrallerinde kısa dönem tahmini için matematiksel modellerin üretilmesi
Generation of mathematical models for short period estimation in wind and solar energy electric power plants
  1. Tez No: 495475
  2. Yazar: ÖZGE ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Rüzgar ve fotovoltaik santrallerinde gün öncesi, ne kadar elektrik enerjisi üreteceğinin doğru tahmin edilmesi arz - talep dengesinin korunması için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada meteorolojik verilerin de dikkate alınması ile rüzgar ve fotovoltaik enerji tesisleri için doğru üretim tahmini yapabilen matematiksel modeller oluşturulmuştur. Matematiksel modellerin oluşturulmasında Çoklu Regresyon Analizi (ÇRA) kullanılmıştır. Elde edilen ÇRA matematiksel model denklemleri ile üretim tahminleri yapılmıştır. Kullanılan modellerin güvenilirliğini test etmek amacıyla bilinen test yöntemleri kullanılarak doğruluk testi uygulanmıştır ve yöntemin güvenilirliği ortaya konulmuştur. Üretilen matematiksel modeller sayesinde yapılan tahminler ile yenilenebilir enerji santralleri için üretim planlamasının daha doğru bir şekilde yapılabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The accurate estimation of how much electricity will generate electricity in the wind and photovoltaic plants before the day ahead is crucial for the protection of the supply-demand balance. In this study, mathematical models capable of estimating the correct production for wind and photovoltaic power plants were created by considering meteorological data Multiple Regression Analysis (MRA) was used to construct mathematical models. The obtained MRA mathematical model equations and production estimates are made. In order to test the reliability of the used models, the accuarcy test was performed using known test methods and the reliability of the method was demonstrated. It has been shown that the production planning for renewable energy plants can be done more accurately with the estimations made by the mathematical models produced.