Yığılca bal arısı ve ürünlerinden bakteri izolasyonu tanımlanması ve kullanım alanlarının araştırılması
Isolation and identification of bacteria from yiğilca honey bees and products of bee and investigation of their usage fields
  1. Tez No: 495474
  2. Yazar: HACER DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bal arıları, ekolojik dengenin korunması, kültür bitkilerinin tozlaşması ve birçok bitki türünün neslinin devamlılığı gibi önemli görevlere sahiptir. Bu görevler doğrultusunda dünyadaki hemen hemen bütün canlıların idamesi için hayati değer taşımaktadır. Ancak bu canlılar kovanlarda ciddi kayıplara ve arı popülasyonlarının azalmasına sebep olan, bakteri, fungus, virüs, parazit, protozoon gibi patojenlerin konukçusu durumundadır. Bu patojenlerin neden olduğu arı kayıplarının önlenmesi için yeni yaklaşımların ortaya çıkarılması gerekmektedir. Yapılan çalışmalarda, arıların sahip oldukları mikrobiyotanın hastalıklara karşı dirençlilikte olumlu etkileri gösterilmiştir. Bu bağlamda, arıların vücutlarında doğal olarak var olan mikrobiyota desteklenirse, arıların hastalıklara karşı daha dirençli olabileceği fikri ortaya çıkmaktadır. Bu fikirden yola çıkarak planlanan bu çalışmada, literatürde yeni bir ekotip olarak yerini alan Yığılca bal arısı ve ürünlerinin bakteriyal mikrobiyotası aydınlatılmış ve elde edilen bakteriyal izolatların arı larvalarında hastalık etmeni olan Paenibacillus larvae bakterisine karşı inhibisyon aktivitesi in vitro olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmaların sonucunda sağlıklı arı ve ürünlerinden yirmi bir bakteriyal izolat elde edilmiştir. Bu bakteriyal izolatlar fizyolojik, morfolojik ve moleküler tanımlama teknikleriyle Lactobacillus kunkeei (HD4, HD6 ve HD12), Staphylococcus warneri (HD5 ve HD20), Fructobacillus fructosus (HD8), Staphylococcus lentus (HD9), Pantoea vagans (HD10), Bacillus licheniformis (HS6), Pluralibacter pyrinus (HS10), Pantoea anthophila (HS11), Pantoea agglomerans (HD11), Bacillus cereus (HS1 ve HS3), Bacillus safensis (HS2, HS4 ve HD18) ve Paenibacillus taichungensis (HS5), Escherichia coli (HD13) ve Enterobacter cloacae (HS19 ve HS20) olarak tanımlanmıştır. Bu çalışma sonucunda L. kunkeei ve F. fructosus izolatlarının Paenibacillus larvae bakterisine karşı inhibisyon aktivitesine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Honey bees have important tasks such as protecting the ecological balance, pollinating the cultivated plants and continuing the generation of many plant species. In line with these tasks, it is vital to maintain the lives of almost all living beings in the world. However, these creatures are hosts of pathogens such as bacteria, fungi, viruses, parasites and protozoa, which cause serious loss and bee populations in the hives. New approaches should be revealed to provent the bee losses. In the studies conducted, the positive effects of the microbiota of the bees on their resistance to the diseases have been shown. In this context, the idea that bees may be more resistant to diseases can be found if the natural microbiota in the bees bodies is supported. In this study, derived from this idea, it has been clarified that it is the bacterial microbiota of Yığılca Honey Bee and its products, taking place as a new ecotype in the literature and it has been evaluated that the inhibitory activity against bacterial isolates Paenibacillus larvae bacteria, causing a disease in bee larvae, is the 'in vitro'. Twenty one bacterial isolates of healthy bees and products were obtained as a result of these studies. With the physiological, morphological and molecular identification techniques, these bacterial isolates are defined as Lactobacillus kunkeei (HD4, HD6 ve HD12), Staphylococcus warneri (HD5 ve HD20), Fructobacillus fructosus (HD8), Staphylococcus lentus (HD9), Pantoea vagans (HD10), Bacillus licheniformis (HS6), Pluralibacter pyrinus (HS10), Pantoea anthophila (HS11), Pantoea agglomerans (HD11), Bacillus cereus (HS1 ve HS3), Bacillus safensis (HS2, HS4 ve HD18) ve Paenibacillus taichungensis (HS5), Escherichia coli (HD13) and Enterobacter cloacae (HS19 ve HS20), As a result of this study, it has been determined that L. kunkeei and F. fructosus isolates have inhibitory activity against Paenibacillus larvae bacteria.