Assessment of energy efficiency improvement measures in existing residential buildings in Turkey
Türkiye'deki mevcut konut binalarında enerji verimliliği iyileştirme uygulamalarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 495481
  2. Yazar: DENİZ UĞURLU SİLO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN CILIZ, PROF. DR. BEKİR CEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Mevcut binalar, küresel karbon salımlarının ve enerji tüketimlerinin hatırı sayılır bir miktarından sorumludur. Mevcut bina stokunun enerji verimliliği açısından iyileştirilmesi enerji ve karbon tasarrufu hedeflerine ulaşmada gereklidir. Bu tezde; Türkiye'nin her bir iklim bölgesinden seçilen şehirlerde yer aldığı kabul edilen standart bir bina için olası enerji verimliliği uygulamaları, tasarruf potansiyellerinin araştırılması amacıyla, teknik ve ekonomik açılarla analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Uygulamaların enerji ve karbon tasarruflarına ek olarak ekonomik tasarrufları, yatırım maliyetleri ve geri ödeme süreleri birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgulara göre, enerji verimliliği uygulamalarının önceliklendirilmesine dayanan daha uygulanabilir bir yaklaşım farklı iklimlerde yer alan farklı karakteristiklere sahip binalar için önerilebilir. Her bir iklim bölgesinde ve bu çalışmada temsilcileri olarak seçilen her bir şehirde enerji, karbon ve maliyet tasarrufu potansiyelleri ortaya konulmuş ve Türkiye'deki bina stokunun toplam tasarruf potansiyeli tahmin edilmiştir. Bu çalışmada önerilen yaklaşım, maksimum çevresel ve ekonomik faydaları gerçekleştirecek uygun enerji verimliliği uygulamalarını seçmede yol göstererek, karar vericilere enerji verimliliği iyileştirme stratejilerini planlama ve değerlendirmede yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Existing buildings are responsible for a considerable amount of global carbon emissions and energy consumptions. Improvement of existing building stock in terms of energy efficiency is needed to achieve energy and carbon saving targets. In this thesis, possible energy efficiency measures for a standard building assumed to be located in cities from each climate region of Turkey are analyzed and assessed in terms of technical and economic aspects with the purpose of investigating the saving potentials. The economic savings as well as energy and carbon savings of all the measures, investment costs and payback periods are compared with each other. According to the findings, a more feasible approach which depends on prioritization of the energy efficiency measures can be suggested for the buildings with different characteristics in different climates. Energy, carbon and cost savings potentials in each climate region and in each city which is chosen as the representative of region in this study are stated and total saving potential of Turkey's building stock is estimated. The approach proposed in this study can help decision makers to plan and evaluate their energy efficiency retrofitting strategies by guiding them to select appropriate energy efficiency measures to achieve maximum environmental and economic benefits.