Behavioural interplay and prepotancy comparison between wolbachia and haplotype-associated reproductive barriers between two populations of tetranychus urticae koch
İki tetranychus urticae koch populasyonu arasındaki wolbachia ve haplotip-tabanlı üreme bariyerlerinin davranışsal etkileşimi ve baskınlık karşılaştırması
- Tez No: 495480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tetranychus urticae Koch (iki benekli örümcek akarı) ekonomik olarak değerli olan pek çok tarım ürününü istila ederek zarar veren bir örümceğimsi (araknid) türdür. Wolbachia pipientis ise hücre içi endosimbiyont olan bir alfa-proteobakteri türüdür. Bu bakteriler, her ne kadar Tetranychus urticae dişileri arhenotokik partenogenez (eşeysiz olarak haploid erkek verecek yumurta yumurtlamak) ile erkek döl elde edebilse de, sağlıklı bir dişi ve enfekte bir erkek arasında tek yönlü bir üreme uyuşmazlığına yol açmaktadır. Bununla birlikte yeşil ve kırmızı olarak adlandırabileceğimiz iki Tetranychus urticae popülasyonu arasında da tek taraflı doğal bir üreme bariyerine rastlanmıştır. Wolbachia embriyonik ölüme sebep olurken, popülasyon tabanlı uyuşmazlık aşırı miktarda erkek döl üretimine sebep olmaktadır. Çalışmamızda bu popülasyon tabanlı üreme bariyerinin davranışsal olup olmadığını (yani prezigotik sebep) gözlemler ve çiftleşme sıklığı, çiftleşme gerçekleşene kadar geçen süre ve çiftleşme süresini test ederek araştırdık. Çiftleşme öncesi veya esnasında bir farklılık bulmadığımız için bu uyuşmazlığın sebebinin postzigotik olduğunu düşünüyoruz. İkinci deneyimizde popülasyonlar arası bütün çaprazlamaların kaydını tuttuk ve sonuçlarımızı istatistiki teknikler ile karşılaştırdık. Deney düzeneğimize Wolbachia ile enfekte erkekleri de ekleyerek dölün uyarlanma gücünü (yeti) ve cinsiyet oranını ölçtük. Ayrıca popülasyon tabanlı ve Wolbachia tabanlı sitoplazmik uyumsuzluk ile birlikte, hem doğal bariyer hem de Wolbachia ile enfekte bireylerin dölünü test ettik. Sonuçlarımız iki uyumsuzluğun aynı anda yaşandığı çiftleşmelerde, çok az miktarda embriyonik ölüm etkisi görülse de, popülasyon tabanlı aşırı miktarda erkek döl üretiminin, Wolbachia tabanlı uyumsuzluğun önüne geçtiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Tetranychus urticae Koch (two-spotted spider mite) is an arachnid species that infests and damages several economically valuable crops. Wolbachia pipientis is an intracellular endosymbiont alpha-proteobacterium. These bacteria cause a unidirectional reproductive mismatch between uninfected females and infected males, though Tetranychus urticae females are capable of producing male offspring via arrhenotokous parthenogenesis (laying haploid male bearing eggs without copulation). Also, another natural unidirectional reproductive barrier was found among two populations of Tetranychus urticae, namely green and red morphs. Wolbachia causes embryonic mortality, while population based incompatibility causes excessive male offspring production. In this study, we investigated whether these population-based reproductive barriers were behavioural (i.e. due to prezygotic reasons) or not, through observations and tests on the frequency, latency and duration of matings. We found no differences before and during copulation, therefore we consider this incompatibility to be postzygotic. As our second experiment, we took records of all the crosses between the populations and compared our results using statistical techniques. We measured the fitness and sex ratio of the offsprings by including Wolbachia infected males in our experimental design. We also tested the cytoplasmic incompatibility that was either Wolbachia-based or population-based, and tested the incompatibility of the individuals that have the natural barrier and were infected by Wolbachia. Our results showed that when the copulation possesses two types of incompatibilities, though a slight effect of embryonic mortality can be observed, population-based excess in male production surpasses Wolbachia-based incompatibility.