Düz plakalı yüzeylerde ondüleli kanatçıkların doğal taşınımla ısı transferi etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of corrugated fins on flat plates in free convection heat transfer
  1. Tez No: 495484
  2. Yazar: ORKUN ZİYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ HAKAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde dikey yönde dalga (sinüzoidal) kesitli kanatçıklı yüzeylerde doğal taşınım ile ısı transferi yanında ışınım ile ısı transferi de dikkate alınarak incelenmiştir. Deneyler; düz plakadan meydana gelen ısı transferi miktarları referans alınarak, düz (dikdörtgen kesitli) kanatçıklı plaka, üç farklı genlik değerinde ve periyotları 2 olan sırasıyla, H/30, H/15 ve H/10 genlikli dalga kesitli kanatçıklı plakalar için farklı ısıtıcı güçlerinde tekrarlanmıştır. Deneylere 1,02 W güç ile başlanılmış ve azami 32,06 W güce ulaşılmıştır. 5 numune seti için toplam 69 adet deney gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda genlik değerindeki artışının belirli bir noktadan (genlik=H/30) itibaren, taşınımla ısı transferine iyileştirme sağlamadığı görülmüştür. Bunun yanında, taşınımın en yüksek iyileştirme gösterdiği H/30 genlikli numune için ise, şekil faktörü yönünden ışınım ile ısı transferinin olumsuz yönde etkilendiği görülmüştür. En yüksek ışınımla ısı transferinin ise H/10 genlikli dalga kesitli kanatçıkta olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; H/30 genlik değerine sahip dalga kesitli kanatçıklı plakanın, toplam ısı transferi bakımından (taşınım+ışınım), en iyi iyileştirmeyi sağladığı ve ayrıca ideal kanatçık boyutu ve diziliminde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, vertically placed corrugated (sinusiodal) sectioned fins are investigated by the effects of heat transfer by the means of natural convection heat transfer and also the radiation heat transfer. The experiments are practiced for; straight (rectangular) sectioned fins and 2 perioded corrugated fins for the following amplitudes; H/30, H/15 and H/10, for different heater power inputs and referenced for the plain (no fins) plate. The experiments started for the power input of the heater of 1,02 W and reached the maximum of 32,06 W. There have been 69 experiments practiced for 5 test sets. The experiments led to a conclusion of after a certain point of amplitude value (amplitude=H/30), there is no enchancement provided. Beside that, for the sample set with amplitude of H/30 which has the most enhancement for the convection heat transfer detected, has affected the radiation heat transfer poorly due to its form factor. The most effective radiation heat transfer is detected on H/10 amplitude corrugated fin set. As a conclusion; among the sample sets, the 2 perioded, H/30 amplitude corrugated fin set has shown the best heat tranfer enchancements and has the optimum fin shape and array according to total (convection+radiation) heat transfer aspect.