Nesnelerin internetinde uygulama katmanı üzerindeki haberleşme protokollerinin incelenmesi ve deneysel karşılaştırılması
Examination and comparison of the communication protocols on the application layer in IOT
- Tez No: 495492
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde internet artık her alanda yaygınlaşmış, dünyanın neredeyse her köşesinde insanların yaşamında yer almaya başlamıştır. Şimdi ise artık çok çeşitli cihazların internete bağlanabilir olduğu bir döneme giriş yapmaktayız. Yani nesnelerin interneti olarak adlandırılan bir dönemin başlangıcı olarak düşünebiliriz. Nesnelerin internetini birçok cihazın internete bağlanması, birbirleri ile haberleşmesi ve elde ettiği verileri başka noktalara iletebilmesi olarak tanımlayabiliriz. Buradaki cihazlar telefonlar, tabletler, ev aletleri olabileceği gibi küçük sensörler de olabilir. Özellikle küçük yani kaynakların daha kısıtlı olduğu cihazlar göz önünde bulundurulduğunda nesnelerin internetinde iletişimin nasıl sağlanacağı konusu önem kazanmaktadır. Nesneleri internetinde iletişimde kullanılan dört ayrı protokol bulunmaktadır. Bunlar AMQP, CoAP, MQTT ve XMPP dir. Bu çalışmada ise bu protokoller yapıları ve çalışma mantıkları anlatılmış ve yapılan deneysel çalışmalar ile performans karşılaştırılması yapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today the Internet has become ubiquitous, has touched almost every corner of the globe, and is affecting human life in unimaginable ways. We are now entering an era of even more pervasive connectivity where a very wide variety of appliances will be connected to the web. We are entering an era of the“Internet of Things”(abbreviated as IOT). IOT is defined as a paradigm in which objects equipped with sensors, actuators, and processors communicate with each other to serve a meaningful purpose. Several IOT protocols have been introduced in order to provide an efficient communication for resource-constrained applications. However, their performance is not as yet well understood. I evaluated and compared four communication protocols, namely, AMQP, MQTT, XMPP, and COAP. I implemented a some IOT application using open source software for these protocols and measured their performance. In our tests, we compare these protocols.