Saudi Arabia's policy towards Syrian refugees
Suudi Arabistan'in Suriye mültecilere politikası
  1. Tez No: 495575
  2. Yazar: NABILA GHASSANI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BİLGEHAN ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Zorla yer değiştirme, silahlı çatışmaların ve savaşların kaçınılmaz sonuçlarından biridir. Araştırmalara göre, zorla yer değiştiren insanlar ilk etapta komşu ve yakın çevredeki ülkelere yönelmektedir. Mart 2011'de Suriye iç savaşının başlamasıyla birlikte çok sayıda Suriyeli benzer bir şekilde evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. İşte bu noktada Arap dünyasının en önemli ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan'ın Suriyeli mültecilere bakış açısı önem kazanmaktadır. Bu tezin amacı, Suudi Arabistan'ın konuya yaklaşımını analiz etmek ve bununla ilgili politikalarının yasal çerçevesini değerlendirmektir. Bu bağlamda, Suriye İç Savaşı'nın başladığı 2011 yılından 2016'ya kadar olan dönem incelenmiştir. Bu tezin mülteci ve göçmenlere yönelik literatüre katkıda bulunması amaçlanmakta, Suriye İç Savaşı ekseninde ortaya çıkan insani sorunun çözümünde politika yapıcılar için dikkate alınabilecek birtakım sonuçlar vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Forced displacement is one of the inevitable consequences of armed conflicts and wars. Since the outbreak of the civil war in March 2011 unprecedented numbers of Syrians have fled their homes. Researchers show that people typically flee to neighbors of their countries of origin and at this point, as one of the prominent countries of the Arab World the role of Saudi Arabia come on the spotlight relevant to its policy towards Syrian refugees. The aim of this thesis is to analyze Saudi Arabian role and response with its legal limitations in managing this issue. Thus, this thesis discusses Saudi Arabian policy toward Syrian refugees that enter its territory since the beginning of Syrian civil war in 2011 to 2016. This thesis is expected to contribute in enriching the literature on refugee and migration studies and providing new perspectives on policy and the role of the non-party state of the 1951 Convention and the 1967 Protocol which have limitations in handling the refugee or asylum seeker. The thesis is also expected to give significant results that may be considered for policy makers in addressing this humanitarian problem.