Kurumsal iletişim, kurum kültürüne etkisi: Konya odalar örneği
Corporate communication, influence to corporate culture: Konya chambers example
- Tez No: 495579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kurumsal iletişim kurum çalışanlarının ve toplumun kuruma yönelik duygu, düşünce, fikir ve algısını şekillendiren, kurumun aynası niteliğinde olan ve itibarı besleyen süreçlerden biridir ve planlı bir çabayı gerektirir. Her kurum kurumsal iletişimle verimlilik sağlamaktadır. Kurumsal iletişimin etkili olduğu pek çok faktör vardır. Bunlardan bir tanesi de kurum kültürüdür. Bu araştırmanın amacı, kurumsal iletişimin kurum kültürüne etkisini incelemektir. Bu bağlamda seçilen Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Odası'ndaki personelin kurumsal iletişim ve kurum kültürü seviyelerini tespit etmek, onların kurumsal iletişimlerinin kurum kültürlerine etkisini irdelemek hedeflenmiştir. Bu araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Sosyal olguların araştırılmasında dokümantasyon ve anket metodu uygulanmıştır. Araştırma genel olarak betimsel bir niteliğe sahiptir ve temel hipoteze ilişkin var olan literatürün ve temel bilgilerin taraması ile kavramsal bir çerçeve oluşturularak araştırma sonuçlarının araştırmacılara ve işletmelere önemli faydalar sağlaması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : İletişim, Kurumsal İletişim, Kültür, Kurum Kültürü.
Özet (Çeviri)
Corporate Communication is one of processes that formalize directed to emotion, thought, idea and sensation of the institution employees and society, it is one of the partake of institutional mirror and require to planned effort. Every institution provide efficiency with corporate communication. There are many factors of corporate communication which are effective. One of them is corporate culture. The aim of this research is to examine the influence of corporate communication to institutional cultural. In this context, it was aimed to determine the organizational communication and corporate culture levels of the personnel in Konya Chamber of Industry and Konya Chamber of Commerce and to examine the effect of their corporate communication on institutional culture. In this study, one of general scanning models that relational scanning model was used. Documentation and questionnaire method were applied to investigate social occasions. Research has generally descriptive quality. It is aimed to establish a conceptual framework with the search of the existing literature and basic knowledge about the basic hypothesis and to make significant contributions to the research and operation of research results. Key Words : Communication, Corporate Communication, Culture, Corporate Culture.