Rıza Tevfik'in sübjektivizm anlayışı ve estetik alanına etkisi
Rıza Tevfik's subjektivistic approach and its effect on aesthetics
- Tez No: 495647
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Rıza Tevfik Felsefe alanında Sübjektivizm mesleğini kabul etmektedir. Onun sübjektivizm anlayışının etkisiyle Estetik ve Sanat felsefesi ile ilgili yazılarında ortaya koyduğu argüman, varlığın hakikatinin duyu verileriyle bilinemeyeceği fikridir. Rıza Tevfik'e göre hakikat bilgisi ancak insanın şahsî hissiyatlarından doğan, sübjektif bir bilgidir. Tabiat ise sembolik bir yapıdır. Estetik ve Sanat, bu sembolik yapıda hakikat bilgisine erişebilmek kabiliyetine ve bu bilgiyi diğer insanlara aktarabilme kudretine sahiptir. Estetik ilminin unsurları ve sanatların menşei meselelerinin Sübjektivizm doğrultusunda ele alınmasıyla görülmektedir ki, sanatın gayesi şahsi hissiyatın ifade edilmesidir. İfade biçimi olarak estetik bir bilgi türü olarak temellendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Riza Tevfik accepts the matter of subjectivism in the field of philosophy. His argument on the subject of aesthetics and philosophy of art influenced by his subjectivistic approach is the idea that the truth of existence can not be known by sensorial knowledge. According to Riza Tevfik, truth is only subjective knowledge arising from a person's personal feelings and the nature is a symbolic structure. Aesthetics and Art has the ability to access knowledge of truth in this symbolic structure and the power of transfer this knowledge to other people. With the subjectivist approach, the principles of aesthetic and the origin of arts are taken into consideration, it is seen that the aim of art is to express personal feelings. Aesthetics as a form of expression is substantiated as sort of knowledge.