Türkiye'de 1980-2010 arası seçim ekonomisi uygulamalarının bütçe açıkları üzerine etkisi
The effect of election economics applications in Turkey between 1980 and 2010 on budget deficits
- Tez No: 495698
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN CANBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu çalışmada 1980-2010 yılları arasında Türkiye'de gerçekleştirilen milletvekili genel seçimlerindeki, seçim ekonomisi uygulamalarının bütçe açıkları üzerindeki etkisi ekonomik analiz edilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde seçim ekonomisi kavramı ve seçim ekonomisinin uygulanma şekilleri incelenmiştir. İkinci bölümde bütçe açıkları ile ilgili olarak teorik bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise politik konjonktür dalgalanma teorileri açıklanmıştır. Ayrıca 1980-2010 yılları arasındaki seçim dönemlerinde kamu harcamaları, kamu gelirleri ve bütçe açığı değişkenleri ele alınarak seçim ekonomisi uygulamaları ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. 1980-2010 yılları arası ekonomik analiz yapılırken seçim dönemleri genelde beşer yıllık dönemler itibariyle alınmıştır. Böylelikle seçim öncesi ve seçim sonrası dönemlerdeki değişkenler net olarak görüldüğünden, o dönem hakkındaki seçim ekonomi uygulaması hakkında daha gerçekçi bilgiler vermiştir. Gerek kamu harcamaları gerekse kamu gelirleri bileşenleri itibariyle analiz edildiğinde her seçim döneminde farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bununla birlikte seçim dönemlerinde kamu harcamaları kullanılarak popülist politikalar uygulanmıştır. Kamu harcamaları içerisinde özellikle seçim dönemlerinde transfer harcamaları ve cari harcamaların artırılması en tipik seçim ekonomisi uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte bazı seçim dönemlerinde kamu gelirleri araçları da seçim ekonomisi uygulaması olarak iktidarlar tarafından kullanılmıştır. Özetle seçim dönemlerinin çoğunda iktidarlar kamu harcamalarını artırıp kamu gelirlerini azaltma yoluyla seçim ekonomisi uygulamışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of election economy practices on budget deficits at parliamentary elections in Turkey between 1980 and 2010 have been analyzed. This study consists of three chapters. In first chapter, the term of election economy and manner of application of election economy have been examined. In second chapter, there have been given theoretical information about budget deficits. In third and the last chapter, political business cyclical theories have been explained. Also, the election economy practices have been broadly analyzed by taking into consideration public expenditures, public revenues and budget deficit factors. Whilst making economic analyzing between 1980-2010, election periods generally taken as five each year's period. Hereby as the variables has clearly seen at pre-election and post-election periods, more realistic information has given about election economy practice upon relevant period. When public expenditures or public revenues analyzed considering their components, at each election period there have been different results obtained. Addition to this, at election periods, populist policies have been implemented by using public expenditures. Specifically at election periods, increasion of transfer expenditures and current expenditures, as types of public expenditures, have seen as the most typical election economy practise. However, at same election periods, tools of public expenditures have been used as election economy practise by rulerships. In conclusion, at most of election periods, rulerships have been implemented election economy as increasing public expenditures and decreasing public revenues