Peyami Safa'nın Server Bedî müstearıyla yazdığı Cingöz Recai serisinin 2015 Türkçe dersi öğretim programına göre incelenmesi
An analysis on Peyami Safa's Cingoz Recai serie written with soubriquet, Server Bedî according to 2015 Turkish course teaching program
  1. Tez No: 495699
  2. Yazar: DENİZ CANBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN SİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin düzeyine uygun olduğu alan uzmanlarınca saptanmış Server Bedî müstearlı Cingöz Recai'nin Maceraları serisinde yer alan 12 kitap incelenmiştir. Araştırmada Peyami Safa'nın Server Bedî müstearıyla kaleme almış olduğu eserlerin 2015 Türkçe Öğretim Programına uygunluğu, programda yer alan genel amaçları ne ölçüde karşıladığının saptanması amaçlanmıştır. Seride yer alan kitaplar biçimsel özellikleri ve içerik unsurlarına göre incelenmiş, eserlerde kullanılan anlatım tekniği kullanımları belirlenmiştir. Dil ve anlatım bölümünde ise seride yer alan kitaplar söz varlığı açısından ayrıntılı olarak incelenmiş, seride yer alan söz varlığı unsurları; sıklık oranları ile birlikte verilmiştir. Cingöz Recai serisi, betimsel tarama modeli ve doküman incelemesi teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Cingöz Recai serisinin 2015 Türkçe öğretim programında ifade edilen genel amaçları ne ölçüde karşıladığı konusunda saptamalar yapılmış, serinin Türkçe öğretimi açısından kullanılabilirliği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda Cingöz Recai serisinin 2015 Türkçe Öğretim Programında ifade edilen genel amaçları karşılar nitelikte olduğu, söz varlığı açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu saptanmıştır. Cingöz Recai serisinde yer alan kitapların çocukların temel dil becerilerinin gelişimini destekler nitelikte olduğu, Türkçe öğretiminde kullanılabileceği ve içerdiği zengin söz varlığı sayesinde temel dil becerilerinin kazandırılması amacıyla okullarda okutulmasının yararlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, twelve books in the series of Cingöz Recai's Adventures of Server Bedi, which were determined by field experts who were suitable for the level of middle school students, were examined. The aim of the study was to determine the appropriateness of the Works that Peyami Safa wrote with the Server Bedîî to the 2015 Turkish Education Program and to what extent it meets the general objectives of the program. The books on the serie were examined according to the form features and material elements, and the usage of the narrative technique used in the works was determined. In the linguistic and narrative section, the books on the serie were examined in detail from the point of view of the word existence, and the word presence elements in the serie were given together with the frequency ratios. The Cingöz Recai series were studied using descriptive scanning model and document review techniques. Cingöz Recai series was determined about the extent to which the general objectives expressed in the Turkish language teaching program of 2015 were met and tried to determine the usability of the series in terms of Turkish teaching. As a result of the research, it was determined that the Cingöz Recai series fulfills the general objectives expressed in the Turkish language teaching program of 2015 and has a rich content in terms of vocabulary. It has been concluded that the books in the Cingöz Recai series can be used in the teaching of Turkish and that it is beneficial to have children learn basic language skills in order to acquire basic language skills thanks to the rich vocabulary they contain.