Kanuni Sultan Süleyman döneminde on yıl: Bir filori defteri ışığında harcamalar ve Rumeli güzergâhı
Ten years in the period of Suleiman the magnificent: Expenses and route of Rumelia in the light of a filori daftar
  1. Tez No: 495770
  2. Yazar: KAAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu çalışmada, Kanûnî Sultan Süleyman devrine âid takriben on yıllık kayıtları (1538-4548) ihtiva eden bir İç Hazine defterinin neşri ve içeriğinin değerlendirmesi ele alınmıştır. Defterin bize verdiği bu kıymetli bilgilerle Sultan Süleyman'ın İç Hazine'deki parayı neye harcadığının ve padişahın yakınında olup in'âm alanların kimler olduğunun açığa kavuşturulması hedeflenmiştir. Üç temel bölümden meydana gelmiş bu çalışmada, birinci bölümde Kanûnî Sultan Süleyman devrinin 1538-1548 yılları arası siyâsî gelişmeleri göz önüne alınarak Estergon seferinin menzilleri verilmiştir. İkinci bölümde Filori Defteri'nde yer alan kayıtlar tasnif edilip devrinin diğer kaynakları ile desteklenerek değerlendirmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise defterin metni günümüz harflerine aktarılmıştır. Son olarak araştırmacıların bu defterdeki muhtelif kayıtlardan faydalanmasını kolaylaştırmak maksadıyla analitik bir indeks hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a daftar containing the internal treasury records approximately for ten years (1538-1548) kept during Sultan Suleyman the Magnificent's time is handled. Having these valuable information we aimed at revealing how the money in internal treasury was spent and who were the poets and craftsmen benefited from the treasury on the circle of Sultan Suleyman. Also, the present day usage of the place names in these works are tried to be established. The dissertation consists of three chapter. In the first chapter, the political developments of 1538-1548 Sultan Süleyman's period are evaluated and the halting places of the army in Estergon campaign are given. In the second chapter, the registers in the Filori Daftar are classified and evaluated with comparison to other sources of the time. In the third chapter the text is transliterated into contemporary alphabet. Finally, an analytical index of the daftar is prepared to enable the researchers with more convenient search of the daftar.