Cumhuriyet dönemi dergilerinde Roman eleştirisi (1923 – 1940)
Novel criticism in the magazines of the republican period (1923 – 1940)
  1. Tez No: 495776
  2. Yazar: TAMER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet döneminde yayımlanan dergilerdeki roman türü ve münferit romanlarla ilgili değerlendirmeleri ihtiva etmektedir. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde roman türü ile ilgili yazılara yer verilmiş, romanın eleştirmenler ve yazarlar tarafından algılanışı ortaya koyulmuştur. İkinci bölüm, Türk romanı ile romancıları; üçüncü bölüm, yabancı roman ile romancılar hakkındaki değerlendirmeleri ihtiva etmektedir. Çalışmanın sonunda ise faydalanılan kaynakların süreli yayın adına ve yazar soyadına göre dizinleri ile dergilerde yer alan değerlendirme yazılarının sayıları ek olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This work contains the evaluations about the novel type in the magazines and separate novels in the Republican period. The thesis consists of three parts and the first part contains the writings about the novel type, the perspectives of the critics and writers about the novel have been stated in this part. Second part of the thesis contains the evaluations about the Turkish novels and novel writers. The third part is about the evaluations of foreign novels and novel writers. At the end of work, the sources used in this work are additionally listed and indexed according to the names of the periodicals and the surnames of the writers with numbers of evaluation writings which takes place in magazines.