Papirüs dergisi üzerine bir inceleme
A review on Papirüs magazine
  1. Tez No: 495775
  2. Yazar: TANER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Papirüs dergisi, 1960 ile 1981 yılları arasında aralıklı olarak yayımlanmıştır. Cemal Süreya tarafından çıkarılan bu dergi, birçok sanatçının eserlerini yayımladığı ve döneminde ilgiyle takip edilen bir yayın organı olmuştur. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, İkinci Yeni akımının öncü şairlerinden biri olan Cemal Süreya'nın hayatı ve edebî çalışmaları hakkında bilgi verilip Türk edebiyatındaki yeri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Papirüs'ün yayımlandığı süreç ele alınarak derginin özellikleri ile kültür hayatındaki yeri saptanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, derginin içerisinde yer alan yazıların içerikleri incelenip değerlendirilmiştir. Son bölümde ise kronolojik dizin ve yazar soyadına göre dizine yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda, Papirüs dergisi hakkında birtakım istatistikî veriler ek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Papirüs magazine which has a significant value in Turkish literature was published intermittently between 1960 and 1981. This magazine which was published by Cemal Süreya, became a magazine that many artists' works published and also became a very popular magazine. This thesis consists of four parts. In the first part, the information about the life and works of Cemal Süreya who is the pioneer of İkinci Yeni movement is given and including that it puts emphasis on Cemal Süreya's importans in Turkish literature. In the second part, by dealing with the process of Papirüs magazine, it was tried to understand its place of cultural life. In the third part, the contents of writings which takes place in magazine are examined and evaluated. In the last part, chronological index and writer index according to their surnames is given. At the end of this study, some statistical data about Papirüs magazine is added.