Serebrovasküler hastalıklarda olaya bağlı işitsel uyarılma potansiyellerinin CT ile korelasyonu
- Tez No: 49578
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ Ö. ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
69 ÖZET 18 Kontrol ve 103 SVH'Iı denekte işitsel uyarılma potansiyelleri“ odd-ball iki ton ayrım yöntemi ”kullanılarak ölçüldü. Cz ve Fz elektrot bölgelerinden kayıtlanan N2 ve P3 latans ve amplitüd değerlerinin kontrollerle karşılaştırılması yapıldı. Kognitif fonksiyonlarda ki en belirgin etkilenmenin, BG, T, FL, PL ve MLE grubunda olduğu saptanırken, OL, MSE ve N grubunda da kognitif fonksiyonlarda bir miktar etkilenme gözlendi. TP, TL, FP ve İK'ü tutan lezyonlar ise kognitif fonksiyonlarda belirgin bir hasar oluşturmuyordu. Bulgular literatür bilgileri ile karşılaştırılarak tartışıldı. P3 üretimine birden fazla kortikal ve/veya subkortikal yapının katıldığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY Auditory evoked potentials were measured using“odd-ball two-tone discrimination method”in 18 control subjects and 103 subjects with cerebrovascular disease. N2 and P3 latency and amplitude values recorded over Cz and Fz electrode sites were compared with those of the control subjects. While the most remarkable involvement in cognitive functions was also observed with lesions basal ganglia, thalamus, frontal lobe and multiple lacunar infarcts groups, a certain degree of involvement in cognitive functions was olsa observed in occipital lobe, multiple cerebral infarcts and normal groups. The lesions involving temporoparietal, temporal lobe, frontoparietal and internal capsule, however, did not cause an observable damage to cognitive functions. Findings were compared and discussed in the light of relevant literature. It was concluded that more than one cortical and/or subcortical structures played part in P3 generation.