Döviz kurları ve dış ticaret ilişkisi: Rekabet gücü çerçevesinde Türkiye örneği
Title of the thesis: Relationship of exchange rates and foreign trade: Study of Turkey in accordance with competitiveness
  1. Tez No: 495833
  2. Yazar: REMZİ CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geçmişten günümüze tüm ekonomilerin başlıca hedeflerinden biri olan dış ticaret dengesini sağlamak sayısız araştırmaya konu olmaktadır. Bu hedefe ulaşmada rekabet gücünü arttırmak büyük önem arz etmektedir. Ülkeler, zaman zaman, bu hedef uğruna rekabet gücünün belirleyicilerinden olan döviz kuru ve döviz kuru politikalarını araç olarak benimsemiştir. Döviz kuru ayarlamalarının dış ticaret dengesini sağlama uğraşında etkili olup olmadığı birçok araştırmacı tarafından irdelenmiş ancak ampirik çalışmalar ele alındığında bu hususta bir sonuç uzlaşısına varıldığını söylemek kolay olmamaktadır. Söz konusu belirsizlik bu çalışmaya ilham kaynağı olmuş ve çalışmada Türkiye'nin dış ticaretinin döviz kuru bileşeninden etkilenip etkilenmediği detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma Johansen Eşbütünleşme ve Granger Nedensellik Testleri kullanılarak yapılmıştır. Sonuç olarak döviz kurunun dış ticaret dengesini etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It is the subject of countless researches to provide foreign trade balance which has been one of the main objectives from past to present. It is very important to increase competitive power in achieving this goal. Countries, from time to time, have adopted exchange rate and exhange rate policies, which are the determinants of competition power, as a means for this purpose. Many researchers have investigated whether exchange rate adjustments are effective in securing trade balance, but when empirical stuies are considered, it is not easy to conclude that a consensus has been reached on this issue. This uncertainty has been a source of inspiration for this study and it has been examined in detail whether Turkey's foreign trade is affected by the exchange rate component of the study. The research was conducted using Johansen Cointegration and Granger Causality Tests. As a result, it has been revealed that the exchange rate influences the foreign trade balance.