Turgun Almas ve Hunların Kısa Tarihi adlı eseri
Turgun Almas and Named Work the Brief History of Huns
  1. Tez No: 495889
  2. Yazar: HAVVA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Türk milletinin en eski ataları olarak kabul edilen Hunlar, tarih sahnesine çıktıkları Türkistan coğrafyasında (Altay Dağları, Çoğay Dağları, Tengri Dağları, Orhun ve Yenisey Boyları) güçlü komşulara (Çin ve diğer devletler) karşı siyasi varlıklarını ve güçlerini kabul ettirmişlerdir. En eski tarihi devirlerde içtimai toplum düzenini tesis eden Türkler,“töre”(yazısız hukuk kuralları) sahibi bir millettir. Bu durum teşkilatlanmalarını ve devlet kurmalarını kolaylaştırmıştır. Mevcut tarihi kaynaklara bakıldığında, tarih yapan fakat yazmayan Hunlar hakkındaki ilk bilgiler, onlara komşu olan Çin yıllıklarından elde edilmektedir. Turgun Almas uzun yıllar yapmış olduğu tarih araştırmaları neticesinde eserini kaleme alarak bu noktadaki eksikliği gidermeye çalışmıştır. Çin yıllıklarını, çağdaş tarihçilerin yazmış oldukları araştırma eserlerini kullanarak kitabını yazmıştır. Eserde Hunlar ve onların evlatları tarafından kurulan Türk devletleri hakkında kısa bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Considered to be oldest ancestor of Turkish nation, Huns, made their powerful neighbors-China and other states-accept their own political existence and power on the stage of history in geography of Turkey-Altay, Cogay, Tengri mountains; Orhun, Yenisey tribes. Turks, who had established their social order in the earliest historical eras, used to be a nation of traditions“töre”(unwritten law rules). This situation facilitated their getting organized and their foundation of a state. When existing historical sources are scrutinized, first information about Huns, as a nation making history despite not writing it, were derived from their neighbor China's annuals. Turgun Almas tried to make up for informational inadequecies by writing down his work after many years of historical research. He wrote down his book by researching works written by contemporary historians and Chinese annuals. In his work, brief information is given about Turkish states founded by Huns and their sons.