Implementation of deterministic inventory models with backorders and lost sales in a retail company
Perakende satış yapan bir firmada sonradan karşılama ve satış kayıpları ile deterministik envanter modelleri üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 495959
  2. Yazar: GÖZDE YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK AYGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez kapsamında, elektronik ve bilgisayar malzemelerin perakende satışını yapan bir firmanın envanter yönetimi üzerine bir çalışma yapılmıştır. Sonradan karşılama ve satış kayıplarını içeren deterministik envanter modelleri kullanılmıştır. Stoksuz kalma durumunda, bazı satışlar tamamen sonradan karşılanmakta, bazıları tamamen kayıp olmakta ve bazıları ise kısmen sonradan karşılanmakta ve kısmen kayıp olmaktadır. Bu durumların her biri en düşük maliyetli sipariş miktarlarını belirlemek amacıyla ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca, tedarikçilerin bazı ürünler için sunduğu miktar indirimleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study is carried out on inventory management for a retail company which sells electronics and computer parts. Deterministic inventory models are used with a consideration of backorders and lost sales. In stockout, some sales are completely backordered, some are completely lost, and some are partially backordered while the rest is lost. Each of these cases are analyzed separately with the aim of determining minimum cost order quantities. Also, quantity discounts offered by suppliers for some products are examined.