Lomber disk hernilerinde çıkarılan disk materyali miktarı ile klinik iyileşme-prognoz arasındaki ilişki
The Correlation between the discectomy volume in the lumber disc herniation and clinikal recovery-prognosis postoperatively
- Tez No: 49602
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
VI. ÖZET Lomber disk hernileri, günümüz koşulları ile birlikte değerlendirildiğinde önemi gittikçe artan bir klinik durum özelliği taşımaktadır. Lomber disk hernilerinde cerrahi tedavi, pek çok kriterin gözönüne alınarak karar verilmesi ve en son kullanılması gereken bir tedavi şeklidir. Bugüne kadar yapılan disk cerrahilerinde, çıkartılan disk materyali miktarının klinik iyileşmeye ve prognoza etkili olup olmadığını araştıran bir çalışmaya rastlanmamıştır. Oysa ki anatomik boyut farklılıkları gözönüne alındığında bunun önemli bir ayrıntı olması gerektiği sonucu çıkartılabilir. Bu nedenle bu çalışmada cerrahi olarak tedavi edilen lomber disk hernili hastalarda çıkartılan disk materyali miktarının klinik iyileşme ve prognoza etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Bunu yapmak için, çalışma grubundaki hastaların her birinin preoperatif dönemde tomografi yardımı ile öpere edilecek intervertebral diskinin hacmi hesaplanmış, ameliyatla çıkartılan disk hacmi ile arasındaki oransal ilişki ortaya konmuştur. Böylece her hastadan çıkartılan disk miktarı yüzde olarak hesaplanarak klinik iyileşme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Gerek klinik ve gerekse istatistik! olarak bulunan sonuçlar, çıkartılan disk miktarı ile klinik iyileşme arasında doğru orantılı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak lomber disk hernisi cerrahisinde; 1. Çok iyi muayene, 2. Çok iyi evaluasyon ve ayırıcı tanı, 3. Çok iyi endikasyon, 4. Çok iyi bir cerrahi teknik, 5. Çok iyi postoperatif bakım'a ek olarak en az %70 oranında disk materyali boşaltılması gerekmektedir. 92
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In the view of current life style the lumbar disc herniation represents a clinical state with rapidly growing importance. Surgical treatment in the lumbar disc herniation must be decided according to the multiple criteria and considered is the last option. In the performed surgery of the lumbar disc herniation till today, a study searching the effect of the discectomy volume on the clinical recovery and prognosis was not seen in the literature. However, considering the variations of the anatomical measurements discectomy volume is a significant detail. Since, in this study the effect of the discectomy volume on prognosis and clinical recovery in the patients with lumbar disc herniation treated surgically was researched. For this research, the volume of the intervertebral disc was calculated by computed tomography preoperatives for each patients in the study group and the proportional relation with discectomy volume was found out. Thus, the discectomy percentage was calculated for each patient and its effect on clinical recovery and prognosis was researched. The clinical and statistical data showed that there was a direct proportion between discectomy volume and clinical recovery. As a result in the lumbar disc herniation surgery, in addition to; 1. Careful examination 2. Careful evaluation and differential diagnosis 3. Precise surgical indication 4. Perfect surgical technic 5. Careful postoperative follow, AT LEAST 70 PERCENT OF DISC VOLUME MUST BE EVACUATED. 93