N-boyutlu öklid uzaylarında rotasyon yüzeylerinin bir karakterizasyonu
A characterization of rotation surfaces in n-dimensional euclidean spaces
- Tez No: 496120
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı R^n deki rotasyon yüzeylerinin bir sınıflandırmasını vermektir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde sonraki bölümde kullanılacak olan temel kavramlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde R^n deki rotasyon yüzeyleri ve bunların bir karakterizasyonu verilmiştir. Sırasıyla R^3 , R^4 ve R^n deki rotasyonel yüzeyler ile ilgili orijinal sonuçlar ve bazı örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to give a characterizations of rotation surfaces in R^n. This thesis consist of three chapters. Firs chapter is introduction. Second chapter consist of some basic definitions and theorems which will be use in the other chapters. In the third chapter of rotation surfaces in R^n are considered. Especially, in R^3 , R^4 and R^n some orijinal results and examples are obtained.