Comparison of univariate and heuristics forecasting models in the employment/unemployment sector in mali
Tekdeğişirli ve sezgisel tahmin modelleri karşılaştırma malı'da istihdam / istihdam sektörü
  1. Tez No: 496243
  2. Yazar: HAMADOU NIANGADOU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mali'de işsizlik her zaman bir problem olmuştur. Emek çok yaygın olmasına rağmen , yetenekli olan kişi yetersizdir. Güvenilir işsizlik verilerini bulmak zordur. Mali'nin hükümeti taraftan 2016'da yapılan bir anket'e göre yüzde 8,1 oranındayken, gerçek rakam muhtemelen yüzde 30'u aşıyor. Yine de,“Dünya Veri Atlası”veri kaynağındaki gerçek verileri kullanarak bu çalışma şunları amaçlamaktadır: hangisinin daha az hata yüzdesine sahip olacağını görmek için, litteratürdeki kabul edilmiş tek de- ğişkenli tahmin modellerinden bazılarını ve sezgisel tahmin modellerini kullanarak bir dizi tahmin operasyonu gerçekleştirin ve böylece gelecekteki sayıların nasıl göründüğü konusunda en iyi tahmini verilmesi.. Ayrıca, Mali'nin ekonomisi üzere bir bakış açısı verilecek, işsizlik oranlarını etkileyen bazı faktörler tartışılacak ve uygulanabilir bazı çözüm önerileri sunulacak.
Özet (Çeviri)
Unemployment has always been a problem in Mali. Although labor is widely available, skilled one is in short supply. Reliable unemployment data is difficult to find. While a survey of the Malian government found a rate of 8,1 percent in 2016, the actual figure is likely over 30 percent. Nevertheless, using the actual data from the“World Data Atlas”data source, this study aims to perform a series of forecasting operations using some of the accepted univariate forecasting models in litterature and a set of heuristic ones, so as to see which one will hold less error percentage, and thus give the best estimate on how the future numbers might look like. Also, an insight of the economy of Mali will be given, some of the factors affecting the unemployment rates will be discussed and some feasible solutions will be presented.