Türkiye'de dijital pazarlamada marka ve tüketici ilişkisinin incelenmesi
Investigation of brand and consumer relationship of digital marketing in turkey
- Tez No: 496242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜYA ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, Türkiye'de dijital pazarlama sektöründeki marka ve tüketici ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında dijital pazarlamanın tanımı yapılmış, gelişim süreci anlatılmış, dijital pazarlama ile ortaya çıkan gelişmeler anlatılmış ve Türkiye'deki durum analiz edilmiştir. Daha sonra tez çalışmasının daha rahat bir biçimde anlaşılabilmesi için bazı kavramlar açıklanmış ve literatürdeki benzer çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışma ile dijital pazarlama alanında hızlı bir gelişim gösteren ülkemizde, markaların dijital pazarlamada tüketicileri ile olan ilişkileri mercek altına alınmıştır. Çalışmada, başta sosyal medya kanalları olmak üzere diğer dijital iletişim kanalları üzerinden marka ve tüketicilerin iletişimlerinin pozitif veya negatif örnekleri yer almıştır. Aynı zamanda bu iletişim türlerinin getirileri ve değişen pazarlama anlayışının dijital olarak kazandığı ivmeye örneklerle yer verilmiştir. Dijital platformlar üzerinden yapılan pazarlamanın verimliliği ve tüketici davranışlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Dijital kanallar üzerinden tüketici ile marka arasındaki iletişim ve bu iletişimin satın alma süreçlerinde tüketici davranışına olan etkisi incelenmiştir. Daha sonra sosyal medyadaki çeşitli firmaların kampanyalarına dair örnekler ve bu kampanyaların sonuçları açıklanmış, ardından tez çalışmasında kullanılan anket uygulamasından bahsedilmiştir. Bu anket sayesinde, katılımcıların dijital pazarlama ile ilgili farkındalıklarının ölçülmesi hedeflenmiştir. Son olarak dijital pazarlamacılıkta karşılaşılan temel sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine relationship between brands and consumers in digital marketing business in Turkey. In this thesis study, definition of digital marketing, description of development process, developments emerged with digital marketing and situation in Turkey have been analyzed. Some concepts have been explained and similar studies in the literature have been examined so that the thesis work can be understood more easily. With this study, our country which has developed rapidly in the field of digital marketing, has focused on the relation of brands with consumers in digital marketing. The study included positive or negative samples of brand and consumer communications, primarily through social media channels and other digital channels. At the same time, the examples of these communication types and the evolution of the changing marketing concept have been given digitally. The efficiency of marketing on digital platforms and the evaluation of consumer behavior have been made. The communication between the consumer and the brand through digital channels and the effect of this communication on consumer behavior in the purchasing process are examined. Later examples of the campaigns of various companies in social media and the results of these campaigns were explained and then the questionnaire used in the thesis study was mentioned. This survey aimed to measure participants' awareness of digital marketing. Finally, the main problems in digital marketing and the solution proposal are emphasized.