Tunus'ta bulunan sığırların (Bos taurus taurus linnaeus, 1758) işkembe siliyat (Protista: ciliophora) faunası
Rumen ciliate (Protista: Ciliophora) fauna of cattle (Bos taurus Taurus, 1758) in Tunusia
  1. Tez No: 496275
  2. Yazar: ALI FOUZI OTMAN ELHADI DAW
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE GÜRELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, Tunus'taki 16 evcil sığırın (Bos taurus taurus Linnaeus, 1758) işkembe siliyat faunası araştırılmıştır. Sonuç olarak, 9 cinse dahil 17 tür ve 10 morfotip tespit edilmiştir. Onaltı evcil sığırın işkembe içeriğindeki ortalama siliyat yoğunluğu 102,2 ± 36,6 ×104 hücre ml−1'dir. Değerler 48,6 ile 156,9×104 hücre ml−1 arasında değişiklik göstermektedir. Yeni bir tür tespit edilememiştir. İncelenen 16 evcil sığırın işkembesindeki siliyat türlerinin çoğunluğunu %14 ile %100 bulunma oranı ile Entodinium türleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada en düşük görülme sıklığına sahip olan tür, Hsiungia triciliata (%6)'dır. Her bir sığırdeki tür sayısı 8,0 ± 3,2 (SD) ortalamayla, 5 ile 14 arasında değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study rumen ciliate fauna of domestic cattle (Bos taurus taurus Linnaeus, 1758) living in Tunisia was surveyed. As a result, seventeen species and ten morphotypes in nine genera were identified. The average density of ciliates in the rumen contents from 16 domestic cattle was 102,2 ± 36,6×104 cells ml−1.Values ranged from 48,6 to 156,9×104 cells ml−1. No new species is detected in this study. Most ciliates found in all 16 animals were Entodinium species, which vary from 14% to 100% of the total protozoa. Species that had the lowest frequency of appearance in this study was Hsiungia triciliata 6%. For individual cattle, the total number of species ranged from 5 to 14, with an average of 8,0 ± 3,2 (SD).