Stem uygulamalarının 7. sınıf öğrencilerinin kuvvet ve enerji ünitesindeki başarılarına ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of stem applications on achievement in force and energy unit and attitudes towards science course of 7th grade students
  1. Tez No: 496276
  2. Yazar: TEVFİKA GAZİBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, 7. sınıf Kuvvet ve Enerji ünitesinin öğretiminde STEM uygulamalarının kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı Kastamonu il merkezinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 52 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Rastgele belirlenmiş deney ve kontrol gruplarında 26'şar öğrenci bulunmaktadır. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma desenlerinin bir arada yer aldığı karma araştırma deseni kullanılmıştır. STEM uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve fen bilimleri dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla deneme modellerinden ön-test/son-test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin, STEM uygulamaları ile tasarlanan öğretimle ilgili görüşlerinin belirlenmesi amacıyla da nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Deney grubunda dersler STEM uygulamaları ile desteklenerek anlatılmış, kontrol grubunda ise mevcut programa uygun olarak işlenmiştir. Araştırma öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol gruplarına Kuvvet ve Enerji Ünitesi Başarı Testi (KEÜBT) ve Fen Bilimleri Tutum Ölçeği (FBTÖ) uygulanmıştır. Ayrıca, uygulama sonunda sadece deney grubu öğrencilerine STEM Görüş Formu (SGF) uygulanmış ve KEÜBT sonuçlarına göre belirlenen alt-orta-üst başarı düzeylerinden olmak üzere toplam 5 öğrenci ile de yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler, SPSS istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarından elde edilen ön-test ve son-test başarı testi puanları ve tutum ölçeği sonuçları arasındaki farkın anlamlılığını belirlemek amacıyla verilerin analizinde parametrik testler kullanılmış ve t-testi ile analiz edilerek, elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, STEM uygulamaları ile destekli derslerin işlendiği deney grubu öğrencilerinin akademik başarıları ve fen bilimleri dersine karşı tutumları, kontrol grubundaki öğrencilerle karşılaştırıldığında deney grubu öğrencilerinin lehine anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Sadece deney grubu öğrencilerine uygulanan SGF ve yarı yapılandırılmış görüşme verilerinin içerik analizi yapılmış ve ulaşılan bulgulara göre STEM uygulamalarıyla desteklenerek işlenen derslerin eğlenceli ve aktif geçtiği, derse olan ilgi ve motivasyonun arttığı, konuların daha iyi anlaşıldığı ve kavramların somut bir şekilde öğrenildiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to investigate the effect of using STEM applications in teaching 7th grade force and energy unit to students' academic achievements and attitudes towards science lessons. The research was conducted with 52 students who were studying at a Secondary School of Kastamonu city in the 2016-2017 education year. There are 26 students in the randomly assigned experimental and control groups. In the research, mixed research method in which quantitative and qualitative research designs are used together is used. A semi-experimental model with pre-test/post-test control group was used from the experimental models to determine to the students' academic achievement and attitudes towards science course of the STEM applications. Semi-structured interview form of qualitative research methods was used for the students in the experiment group to determine their opinions about teaching which designed with STEM applications. In the experiment group the courses were processed in STEM applications and in the control group in accordance with the current 2013 Science Curriculum. Before and after the research, Force and Energy Unit Achievement Test (FEUAT), Science Attitude Scale (SAS) were applied to experimental and control groups. At the end of the study, STEM Opinion Form (SOF) was applied only to the experimental group students and semi-structured interview was made with five students who determined as lower-middle-top according to the results of the achievement test. The quantitative data obtained in the study were analyzed by SPSS statistical package program. To determine the significance of the difference between pre-test ve post-test achievement test scores and attitude scale results obtained in experimental and control groups, parametric tests were used in the analysis of the data and analyzed with t-test and the findings were interpreted. As a result of the analysis of the data, it was determined that the students of the experimental group, in which the courses supported by the STEM applications were processed, had a significant difference in favor of the academic achievement and the attitudes towards the science lesson. Content analysis of the data of the SOF and semi-structured interviews applied only to the experimental group students was made and the STEM applications were integrated according to the findings to reach the conclusion that the lessons were fun and active, the interest and motivation of the lessons increased, the subjects were better understood and the concepts were learned in a concrete way.