Laparoskopik ve açık kolesistektomilerde hemodinamik değişiklikler ve stres yanıtın karşılaştırılması
- Tez No: 49629
- Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Çalışmamızda, postop komplikasyon azlığı ve hızlı derlenme avantajları gibi nedenlerle cerrah ve hastalar tarafından son yıllarda tercih edilen laparoskopik kolesistektomiyi açık kolesistektomi yöntemi ile hemodinamik değişiklikler ve stres yanıt yönünden karşılaştırmayı amaçladık. ASA l-ll grubuna dahil 40 hasta, açık kolesistektomi (n=20) ve laparoskopik kolesistektomi (n=20) olmak üzere 2 grubu ayrıldı. Her iki hasta grubuna da tiopental, atrakurium, alfentanil, N20+02+izofluran ile aynı anestezi yöntemi uygulandı. Hemodinamik değişikliklere çalışma boyunca 7 dönemde bakılarak arter basıncı, kalp hızı, 02 satürasyonu ve end-tidal C02 kaydedildi. Hastalardan premedikasyondan önce, operasyondan 2 saat sonra ve postop l.gün sabahı kan örnekleri alınarak plazma kortizol prolaktin, büyüme hormonu ve kan glukoz değerleri ölçüldü. Ölçümler sonucunda, laparoskopik kolesistektomi grubunda insüflasyon süresince, açık kolesistektomiden farklı olarak belirgin ortalama arter basıncı, kalp hızı ve end-tidal C02 artışı saptandı. Endokrin ve metabolik yanıt laparoskopik kolesistektomi grubunda açık kolesistektomi grubuna göre belirgin farklılık göstermemesine rağmen daha azdı. Sonuç olarak, laparoskopik kolesistektomi minör bir cerrahi girişim gibi görünmesine rağmen stres yanıt açısından açık kolesistektomi ile aralarında anlamlı farklılık olmadığı ve hastalarda C02 insüflasyonuna bağlı perop belirgin hemodinamik değişiklikler oluştuğu kanaatine varıldı. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Laparoscopic cholecystectomy as thought to have advantages such as rapid recovery and a lower incidence of postoperative complications over laparotomy, is prefered by both surgeons and patients, recently. So we aimed to compare these two surgical methods for hemodynamic changes and stress responses. ASA l-ll 40 patients were allocated to 2 groups n: 20 each. Both groups received thiopenthal, atracurium, alfentanyl, N20 + 02 + Isoflurane anesthesia. Hemodynamic changes were monitorized during the procedures and blood pressure, heart rate, 02 saturation and end-tidal C02 values were recorded. Blood samples were taken before premedication, 2 hours later the operation and postoperative first day in the morning and plasma Cortisol, prolactine, growth hormone and blood sugar values were meausered. In the laparoscopic cholecystectomy group different from the laparotomic group, mean arteriel pressure, heart rate and end-tidal C02 values are increased significantly during the insufflation period. Endocrine and metabolic responses were similar among both groups, being a little lower in laparoscopic cholecystectomy group. As a result; Even laparoscopic cholecystectomy is acceptable as a minor surgical procedure, we found that stress responses were not significantly different from the other group and also the patients showed prominent hemodynamic changes depend upon insufflation. 43