Denizyolu taşımacılığında tanker piyasası analizi ve ekonomik kriz dönemlerinin değerlendirilmesi
Tanker market analysis in maritime transport and evaluation of tanker market during the period of economic crisis
- Tez No: 496291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN KOLDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Deniz taşımacılığı; çok büyük miktarlardaki yüklerin bir defada bir yerden diğer bir yere taşınması imkânını sağlaması, güvenilir olması, mal zayiatının minimum düzeyde olması, çevreyi en az kirletmesi ve tüketilen enerjinin en az olması, nedenleriyle dünyada en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Deniz taşımacılığı çok geniş bir konu olduğu için genel olarak ham petrol taşımacılığı, ham petrol taşımacılığını etkileyen ham petrol fiyatları, piyasaları ve ham petrol navlun piyasaları değerlendirilmiştir. Dünya ticaretinin % 90'i deniz yoluyla yapılmaktadır. Dünyada denizyoluyla gerçekleştirilen ticaret hacmi her geçen gün hızla artmaktadır. Son yıllarda deniz taşımacılığı toplam ticaret hacmi içerisinde yükselen bir trend göstermektedir. Deniz taşımacılığı sektörü ülkenin ithalat ve ihracat artış ve azalışına ve hatta dünyadaki mal değişimlerine paralel olarak iniş çıkış yaşayan bir sektördür. Bundan dolayı ekonomik kriz dönemleri tüm piyasaları etkilediği gibi petrol talebini ve tanker piyasalarını etkilemektedir. Konu içerisinde yakın dönemde meydana gelen 2008 küresel ekonomik krizinin etkileri değerlendirilmiştir. Tanker piyasalarını etkileyen diğer ana unsur ise filo kapasitesindeki değişimler olup konu içerisinde bu değişimler de incelenmiştir. Ham petrol piyasaları ve ülkelerin GSYH'laları tanker navlun piyasalarını yakından etkilemekte ve geleceğe dair tahminlerde bu değerler ayrıca incelenerek genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sea transportation is most preferable form of the transportation because very large amounts of cargo can transfer one place to another place at a time, to be credible, have a minimum level of property casualty, environmental least polluting and have at least the energy consumed in the world. Sea transportation is a very broad topic therefore we evaluated generally crude oil transportation, crude oil prices which are affecting the crude oil transportation market and crude oil freight market. 90% of world trade is carried by sea. Volume of world trade which is carried by sea is rapidly increasing with each passing day. Sea transportation in recent years shows an upward trend in the total trade volume. Sea transportation sector is in parallel with the rise and fall of the country's import and export goods, and even in parallel with living the ups and downs of the world's exchange of goods. Therefore the economic crisis affect the crude oil demands and tanker markets as it affects all markets. We evalatued in the near term effects of the 2008 global economic crisis. The other main factors that affect the tanker markets is changes in the tanker fleet capacity, these changes were also investigated. Crude markets and GDP of the countries closely affect the tanker markets and for future predictions, we closely examined these values and made general assessment.