Sera koşullarında melez tilapiaların sarımsak (Allium sativum) destekli yemlerle beslenmesinin büyüme performansına ve vücut besin bileşenleri üzerine etkileri
Effects of dietary garlic (Allium sativum) on growth performance of hybrid tilapia fingerling under greenhouse conditions
- Tez No: 496525
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada melez tilapia yavrularının (Oreochromis niloticus x O.aureus) farklı oranlarda sarımsak desteğiyle (Allium sativum) beslenmesi sonucunda, büyüme parametreleri üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Balıklar (2,57 ± 0,01 g), beslemede 0% (kontrol), 0,5% ve %1 sarımsak konsantrasyonlarına sahip yemle beslenen üç deney grubuna ayrılmış ve doyana kadar beslenmiştir. Deneysel beslenme periyodunun sonunda, düşük seviyede sarımsak takviyeli grubun balıkları, kontrol gruplarındaki balıklarla karşılaştırıldığında melez tilapia yavrularının canlı ağırlık kazancında herhangi bir belirgin etkisi olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, yüksek düzeyde sarımsak eklenmiş grubun ise diğer gruplardan önemli düzeyde daha iyi büyüdüğü saptanmıştır (P> 0,05). Elde edilen büyüme değerleri sırasıyla 7,41 ± 0,64g, 7,44 ± 0,30g, 8,09 ± 0,84g'dır.
Özet (Çeviri)
The effect of different concentrations of garlic (Allium sativum) supplement in fish diet on growth parameters of hybrid tilapia (Oreochromis niloticus x O.aureus) fingerlings was investigated. Fish (2.57 ± 0.01 g) were divided into three experimental groups in the diet, 0% (control), 0.5% and 1% garlic concentrates and fed with satiation. At the end of the experimental feeding period, it was observed that garlic supplemented diet did not have any significant effect on weight gain of hybrid tilapia fingerlings when compared to fish in the control diet. However, final fish weight of high level garlic added group was higher (8,09±0,84g) than the others (7.41±0.64 and 7.44±0.30g) respectively (P>0.05).