Gübrelemenin sera koşullarında domates verim ve kalitesine etkisi
  1. Tez No: 33921
  2. Yazar: KÖKSAL MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
XIY ÖZ Bu çalışma çifttik ( ahır ) gübresi ite asot ve potasımla kimyasal gübrelerin çeşitli dozlarının, sera koşullarında domates verimi ve kalitesi üzerine etkilerini araştırmak üzere üç yıl süre ite yürütülmüştür. Araştırma kil bünyeli Arık toprak serisi üzerinde yer alan, cam serada yapılmış ve denemede test "bitkisi olarak c.v amfora Fi melez domates ( Zm.wejimrtw^Arii&'jifsmMW. ) çeşidi kullanılmıştır. Üç yıl süren bu araştırmada, minimıım 13. 6 ve maksünum 22.6 (ortalama 18.1 ) ton/da kaliteli meyva elde olunan domates bitkileri yapraklarında ortalama total N, P, K, Ca ve Mg değerleri sırasıyla 9S4.80 - 5.50, $?0.40 - 0.50, %3.60 - 4.00, £83. 19 - 5. 12 ve 980.40 - 0.65 düsej'lerinde ve total Zn, Cu, Fe ve Mn değerleri sırası ile 49 - 70, 12 - 14, 137 - 217 ve 144 - 274 ppm arasında bulurımasının, yüksek düşeyde ve kaliteli verim için yeteri odugu. görülmüştür. Gübre dozları verimi çok as etkilemesine karşın, bu artış istatistiki olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
XY AB &TKÂCT In this study, influences of axixmal manure and the selected rates of inorganic N and K fertilisers on yieM and quality of tomato fxiaits were studied in a greenhouse during a tree years period. The experiment was conducted on Arık soil series mainly in clay texture. C.v. amfora Fi hybrid tomato (Zjrc^j&fcBff ^arnammmMM) was used as a test plant The minimum and maximum fruit yields with high quality in a tree - years study were 13.6 and 22.6 < average 18. 1 ) ton/da., respectively. And as aresult of this work, the following set of satisfactory leaf total nutrient levels for use as standarts to ohtain maximum yield with, high quality can he recommended: N : 4.80 to 5.50%, P: 0.40 to 0.50?©, K: 3.60 to 4.00%, Ca: 3.19 to 5.12%, Mg: 0.40 to 0.65 and Zn: 49 - 70, Cu: 12 - 14, Fe: 137 - 217 and Mn : 144 - 274 ppm.The rates of eiiimal manure, inorganik N and K fertiliser influenced on tomato yieM very little hut, this increase was non significant