Yüksek gerilimlerin oluşturduğu elektrik alanların kemik kanseri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of electric fields generated by high voltage on bone cancer
- Tez No: 496538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yüksek gerilimlerin meydana getirdiği elektrik alanların kemik kanserine yakalanmış hastalar üzerindeki etkileri araştırılması gereken önemli bir konudur. Bu çalışma ile osteosarkom hücre kültürü üzerinde elektrik alan uygulaması yapabilen bir deney sistemi oluşturulmuş ve AA/DA yüksek gerilimlerin etkileri laboratuvar koşullarında incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda hücrelerin zarar görmeden yaşayabileceği koşullara ayarlanabilen deney sistemi gerçekleştirilmiş olup düzgün elektrik alan üretebilecek düzlemsel elektrotlar tasarlanmıştır. İncelemelerin yapıldığı 14 adet osteosarkom hücre hattı numunesi; kontrol grubu, birinci grup, ikinci grup ve üçüncü grup olmak üzere rastgele 4 gruba ayrılmıştır. Birinci ve ikinci grup numunelerine farklı şiddetlerde 50 Hz sinüzoidal elektrik alan 10 dakika boyunca uygulanmış olup birinci grubun incelemesi 24 saat sonra, ikinci grubun incelemesi ise 48 saat sonra yapılmıştır. Üçüncü grup numunelerine de farklı şiddetlerde DA elektrik alan 10 dakika boyunca uygulanmış olup grubun incelemesi 48 saat sonra gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of high-voltage electric fields on patients with bone cancer are an important and up-to-date issue to be investigated. In this study, an experimental system capable of applying electric fields on osteosarcoma cell culture was established and the effects of AC / DC were investigated. In accordance with this purpose, experimental system that can adjust to suitable conditions at which cells can live without degredation has been realized and planar electrode system were designed to produce a uniform electric field. The 14 samples osteosarcoma cell line in which the reviews were made were divided into 4 groups which are control group, first group, second group and third group. Samples of first and second group were subjected to 50 Hz sinusoidal electric field for 10 minutes at different electric field intensities. The examination of first group was conducted after 24 hours and the examination of second group was conducted after 48 hours. DC electric fields were applied to samples of third group for 10 minutes and different electric field intensities and third group was examined after 48 hours.