Çok kanallı biyomedikal ölçüm sistemi tasarımı
Multi channel biomedical measurement system design
- Tez No: 496550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde kablosuz teknolojiler hayatımızın hemen her alanında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle sağlık alanında her geçen gün üretilen cihazlarda kablosuz teknolojilerin kullanımı artmaktadır. Kablosuz iletişimin biyomedikal alanda kullanılmasının en önemli avantajı sağlık hizmetlerinin sağlık tesisleri dışında da verilebilmesidir. Bu projede önerilen sistem sayesinde yoğun iş gücü daha aşağı seviyelere düşürülebilir, hastaya verilecek zahmet ortadan kaldırılabilir. Ayrıca maliyeti de hatırı sayılır bir ölçüde düşürmek mümkün olabilir. Bu tez çalışmasında, sensörler ile vücuttan alınan nabız (kalp hızı), sıcaklık ve solunum değerlerinin Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT) kullanılarak bir Android cihazda ve bir web sitesinde görüntülenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede, hastaneye gitme zorluğu bulunan yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin fizyolojik değerlerinin anlık olarak ölçülerek bir doktora veya hastane ortamına aktarılması sağlanmıştır. Vücut sıcaklığı, solunum hızı ve nabız sinyalleri sensörler ile algılanarak Arduino UNO mikrodenetleyici kartı ile toplanmıştır. Bluetooth yardımıyla kablosuz olarak Android tabanlı telefon ortamına aktarılarak anlık olarak görüntülenmesi ve web ortamında uzaktan takip edilmesi sağlanmıştır. Gerçekleştirilen sistemle alınan ölçüm değerleri, medikal ölçüm cihazları ile alınan değerlerle karşılaştırılarak sistemin geçerliliği ve doğruluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, wireless technologies are being used in almost every area of our lives. Especially in the field of health, the use of wireless technologies is increasing every day. The most important advantage of using wireless communication in biomedical area is that health services can be provided outside health facilities. With the help of the system which is suggested in this project, intensive workload can be reduced to lower levels, the trouble to the patient can be removed. Also the cost can be reduced to a considerable extent. In this thesis study, it is aimed to display pulse (heart rate), temperature and respiration values collected by sensors from the body on an Android device and on a web site using the Internet of Things (IoT). In this way, the physiological values of elderly and inexperienced persons who have difficulty going to the hospital were measured instantaneously and transferred to a doctor or hospital environment. Body temperature, respiratory rate and pulse signals were detected with sensors and collected with Arduino UNO microcontroller card. It is transferred wirelessly to the Android based phone environment via Bluetooth and displayed instantly and monitored remotely on the Web environment. The validity of the system was determined by comparing the measured values obtained with the realized system with the values obtained with the medical measuring devices.