Uzaktan veri haberleşmesinde server ve GPRS ile dinamik olarak çift yönlü haberleşen sistem tasarımını gerçekleştirme
Double direct communication system design dynamically with server and GPRS in remote data communication
- Tez No: 496552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT DALDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında yaygın olarak kullanılan GPRS ve GSM teknolojisiyle kullanışlı bir dinamik sistem tasarlanmıştır. GPRS ile veri göndermede özel komutlara ihtiyaç duyulmaktadır. Birçok kullanıcı komutların uygulanmasında zorluk yaşamaktadır. Bu çalışmadaki amaç dinamik bir ara yüz oluşturarak karmaşık komutlarla kullanıcıyı uğraştırmayan bir sistem tasarlamaktır. C# ile oluşturulan ara yüz sayesinde en alt düzeyde kullanıcının bile herhangi bir komut bilgisine ihtiyaç duymadan GPRS ile istediği internet sitesinin istediği sayfasına istediği sayıda ve değerde veri gönderebilecektir. Aynı zamanda internet sayfasına gönderilen veriler kullanıcı cep telefonuna kısa mesaj olarak gönderilebilecektir. Programın diğer bir ara yüz görünümü ile kullanıcı sistemi GSM olarak kullanabilecek, numara arama, SMS atma, rehber içeriklerini görüntüleme, mesaj okuma silme gibi işlemleri gerçekleştirebilecektir. Bütün bu işlemler tasarlanan GSM-GPRS kart vasıtasıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmada internet sayfası üzerinden istenilen bir verinin GPRS tarafına gönderilmesi de sağlanarak çift yönlü haberleşme gerçekleştirilmiştir. Bu sayede kullanıcıların web üzerinden bir cihazı GPRS'e gelen veri ile kontrol edebilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın son kısmında ise karta eklenen mikro denetleyici ile bilgisayar dışında ara yüz olmaksızın aynı verilerin seri olarak mikro denetleyiciye verilerek GPRS üzerinden gönderimi sağlanmış, mikro denetleyici tarafından GSM üzerinden numara arama, SMS atma gibi işlemler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a useful dynamic system is designed with GPRS and GSM technology which are widely used. Special commands are needed to send data by GPRS. Many users have difficulty implementing commands. The purpose of this work is to design a system that does not bother the user with complex commands by creating a dynamic interface. With the interface built with C #, even at the lowest level, the user can send any number and value of data to any page of the internet site desired by GPRS without needing any command information. At the same time the data sent to the internet page will be sent as text message to the user's mobile phone. With the other interface of the program, the user system will be able to operate such as GSM, number search, SMS, display the contents of contacts, read and delete messages. All these operations are done via the designed GSM-GPRS card. In the work done, bi-directional communication was realized by sending a desired data to the GPRS side via internet page. On this page, it is aimed that users can control a device via the web with data coming from GPRS. In the last part of the work, the same microcontroller was added to the card and the same data was serially sent to the micro controller through the GPRS without an interface outside the computer.