Bolu koşullarında tütün (Nicotiana tabacum L.) çeşit ve popülasyonlarının verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characterizations of tobacco (Nicotiana tabacum L.) cultivar and populations in Bolu conditions
- Tez No: 496553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSÜM YALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bolu ekolojik koşullarında 2015 yılında yapılan bu araştırmada; Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü (ETAE)'nden ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden temin edilen toplam 29 popülasyon ile 1 tütün çeşidi (Akhisar 97) materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada tütün çeşit ve popülasyonlarının Bolu koşullarındaki verim ve bazı kalite özellikleri incelenmiştir. Tütün çeşit ve popülasyonlarında bitki boyu değerleri 80,82-142,00 cm, yaprak sayısı 13,67-31,20 adet/bitki, yaprak eni 7,71-12,58 cm, yaprak boyu 12,78-21,44 cm, yaş yaprak verimi 158,75-646,30 kg/da, kuru yaprak verimi 49,52-119,74 kg/da, nikotin oranı % 0,10-0,87, şeker oranı % 9,70-21,30, ham yağ oranı %24,33-47,00, K+ miktarı 8,10-44,6 mg/g, SO4-2 miktarı 2,61-7,40 mg/g, Mg+ miktarı 0,61-6,55 mg/g, Ca+2 miktarı 0,27-37,4 mg/g, CI- miktarı 9,34-32,3 mg/g ve PO4-3 miktarı 4,29-9,44 mg/g arasında değişmiştir. Yapılan varyans analizi sonucunda; araştırılan özellikler bakımından tütün çeşit ve popülasyonlar arasında önemli farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; Bolu ekolojik şartlarına en uygun tütün popülasyonunun, yaprak verimi, nikotin oranı ve indirgen şeker oranı bakımından, Bursa (Ege, 42884), Hatay (Ege, 42132) popülasyonları ile Ahisar 97 çeşidi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Bolu ecological conditions during growing season of 2015. One tobacco variety (Akhisar 97), and total 29 local populations were used as plant materials which were obtained from Aegean Agricultural Research Institute (AARI) and different regions of Turkey in the study. The objective of the study was to investigate yield and quality characteristics of tabacco variety and populations in Bolu conditions. These characteristics varied between 80,82-142,00 cm for plant height, 13,67-31,20 for leaves number/plant, 7,71-12,58 cm leaf width, 12,78-21,44 cm leaf lenght, 158,75-646,30 kg/da fresh leaf yield, 49,52-119,74 kg/da dry leaf yield, 0,10-0,87% nicotine ration, 9,70-21,30% sugar ration, 24,33-47,00% fat oil ration, 8,10-44,6 mg/g, 2,61-7,40 mg/g, 0,61-6,55 mg/g, 0,27-37,4 mg/g, 9,34-32,3 mg/g, 4,29-9,44 mg/g content of K+, SO4-2, Mg+, Ca+2, CI-, PO4-3 in tobacco cultivar and populations, respectively. As a result of the analysis of variance; it was found out that there were significant differences in terms of investigated characteristics among tobacco cultivar and populations. According to the results obtained from the research; the populations of Bursa (Ege,42884), Hatay (Aegean, 42132) and Akhisar 97 cultivar can be said the most suitable tobacco population in terms of leaf yield, nicotine and sugar ration for the ecological conditions of Bolu.