Asma fidanı üreten işletmelerin mevcut durumu ve sorunları
The current state and problems of the grapevine nursery farms
  1. Tez No: 496580
  2. Yazar: KÜRŞAD DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM CANGİ, DOÇ. DR. ESEN ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, asma fidancılık işletmelerinin genel özelliklerini, arazi ve mülkiyet durumunu, işgücü durumunu, işletmelerin yapısal özelliklerini, asma fidanı üretim profillerini, üretim tekniklerini, işletmelerin fidancılık sektöründe karşılaştıkları sorunları belirlemektir. Araştırmanın ana materyalini anket çalışmasından elde edilen veriler oluşturmaktadır. Bu çalışma, 2015 yılında Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) üyesi olan 12 işletme (fidan üreticileri alt birliği) ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler yüzde dağılım tablolarının, ortalama, maksimum ve minimum hesaplamaların sonuçları ile yorumlanmıştır. Fidan üreticileri fidancılık sektörünü iyi bildikleri ve karlı olduğu için tercih ettiklerini bildirmişlerdir. İşletme sahipleri, asma fidanı üretim aşamasında karar vermede en etkili faktörün finansman ve fidan talebinin yüksekliği olarak bildirilmişlerdir. Kısa ve orta vadede sofralık üzüm çeşitlerine ait fidanlara daha fazla talep olacağı belirlenmiştir. Asma fidanlarının fiyatınında piyasa şartlarının belirleyici olduğu saptanmıştır. İşletmelerin aşılı fidan randıman oranları, ortalama olarak açık köklü fidanlarda % 45,00, tüplü fidanlarda %72,00 olarak beyan edilmiştir. Üreticilerin %67,00'si fidan pazarlamada sorun yaşadığını ve bu aşamada fidan taşımanın ve depolamanın ciddi bir sorun olduğunu bildirmiştir. Fidancılık işletme sahipleri Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığından ismine doğru (beyan edilen çeşit ismi ile aynı özellikleri taşıyan) ve sağlıklı çoğaltma materyali taleplerine yardımcı olmalarını beklediklerini beyan etmişlerdir. İşletmeler fidan bedellerinin düşük olması ve kayıt dışı üretim konusunda yetkililerin önlem almasını talep etmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Asma fidanı, işletme, anket, üretim, sorun, pazarlama
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to determine the general characteristics of vine sapling producers, the land and property status, workforce status, structural characteristics of farms, vine sapling production profiles and production techniques, problems in the nursery sector in grapevine nursery farms. The main material of study are data were obtained from questionnaire study. This study, 12 nursery farms with members FUAB (sapling producers sub-association) were realized through face to face in 2015. The obtained data were interpreted by interpreting the percentage distribution tables, average, maximum and minimum calculations. Vine sapling manufacturers reported that they preferred it because it was well informed and profitable. Nursery farm owners are reported to be finance and high demand for grapevine saplings the most effective factor in decision making during the vine sapling production phase. It was determined that there will be a demand for the saplings of tablegrape varieties in the short and middle dates. It has been determined that the price of grapevine saplings determines the market conditions. Final take ratios were declared as 45,00% in own root saplings and 72,00% in potted in grafted vine production. 67,00% of the producers reported that they had problems in marketing the saplings and that storage and to transport the sapling was a serious problem at this stage. Nursery farm owners demanded that healthy and trueness-type propagating material from the ministry of food, agriculture and livestock. The producers demanded that the sapling price are low and measures to prevent the informal production from authorities. KEYWORDS: Grapevine sapling, enterprise, questionnaire, problem, marketing