Makrofunguslar tarafından aflatoksin B1 ve okratoksin A degradasyonu
Ochratoxin A and aflatoxin B1 degradation by macrofungi
- Tez No: 496616
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mikotoksinler funguslar tarafında üretilen sekonder metabolitlerdir. Canlılar üzerinde alındıkları dozlara ve kişisel dirence bağlı olarak ölümle sonuçlanan akut etkileri olabileceği gibi kanserojenik, teratojenik, hemorajik, dermatitik, hepatotoksik, nefrotoksik ve neurotoksik etkilerinden de söz edilmektedir. Mikotoksinler, çok sayıda fungus cinsi tarafından üretilse de Aspergillus, Penicillium ve Fusarium cinsleri öne çıkmış görünmektedir. Daha yaygın ve toksik olmaları nedeni ile Aflatoksin B1 ve Okratoksin A özel öneme sahip mikotoksinlerdir. Bu çalışmada, yüzden fazla makrofungus izolatının ekstraselüler enzimleri ile aflatoksin B1 ve okratoksin A degradasyon potansiyeli araştırılmıştır. Aflatoksin B1 ve okratoksin A miktarındaki azalma yarı sayısal ölçüm metodu olan HP-TLC ile görselleştirilmiştir. Her mikotoksinin yıkımında en başarılı olan onar adet makrofungus izolatının degradasyon yetenekleri yüksek basınçlı sıvı kromatografisi cihazı ile de doğrulanmıştır. Çalışılan izolatlardan OBCC 5004 ve OBCC 5048 kodlu Lentinus strigosus ve Agaricus campestris sırası ile aflatoksin B1 ve okratoksin A degradasyonunda en başarılı makrofungus izolatlarıdır. Bu izolatların toksin degradasyon oranları Plackett Burman ve Response Surface Metodu ile optimize edilmiştir. Aflatoksin B1 ve okratoksin A degradasyonu optimize koşullarda sırası ile %49 ve %48 oranında gerçekleşmiştir. Artemia salina ile yapılan toksisite testinde aflatoksin B1 ve okratoksin A' nın %20 ve %60 oranlarında detoksifiye olduğu belirlenmiştir .
Özet (Çeviri)
Mycotoxins are secondary metabolites that produced by fungi. Mycotoxins can have fatal acute effects on organisms according to dose and individual resistance. They have carcinogenic, teratogenic, hemorrhagic, dermatitic, hepatotoxic, nephrotoxic and neurotoxic effects. Even if mycotoxins are produced by a lot of fungal genera, but Aspergillus, Penicillium and Fusarium genera have outshined. Aflatoxin B1 and ochratoxin A are special important mycotoxin because of their toxicity and prevalence. In this study, degradation potential of more than 100 macrofungi isolates was investigated for aflatoxin B1 and ochratoxin A by their extracellular enzymes. The reduction in the amount of aflatoxin B1 and ochratoxin A was visualized by semi-quantitative method HP-TLC. Mycotoxin degradation ability of most successful 10 macrofungi isolates for each toxin was confirmed by high pressure liquid chromatography. Lentinus strigosus and Agaricus campestris coded as OBCC 5004 and OBCC 5048 were the most successful macrofungi isolates for aflatoxin B1 and ochratoxin A degradation, respectively. The toxin degradation rates of these isolates were optimized by Plackett Burman and response surface methods. Aflatoxin B1 and ochratoxin A degradation realized 48% and 49%. under optimized conditions, respectively. In the toxicity test made with Artemia salina, aflatoxin B1 and ochratoxin A detoxification ratios were determined as 20% and 60%, respectively.