Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, meyve bahçelerindeki mikrofungus florası ile ilgili bir araştırma
- Tez No: 10264
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
82 ÖZET Bu araştırmada Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, Meyve Bahçeleri topraklarına ait mikrofungus florası incelenmiştir. Toprağın Sulandırma Yöntemi ile 45 fungus türü izole edilmiştir. Araşturma sahasından izole edilen 45 türden ondördünü Aspergillus sp., onunu. Penicillium sp., üçünü Fusarium sp.f birini Stachybotrys chartarum, birini Alternaria con- sortiale, birini Rhizopus stolonifer birini Helminthosporium nodulosum, birini Trichoderma lignorum ve onüçünü de“bilin meyen fungus türü”oluşturmuştur. Araştırına alanımızda genuslar arasında en çok rast lanan Aspergillus ve ondan sonra rastlananı da Penicillium olmuştur. ' Aspergillus versicolor kiraz bahçesi hariç., bütün diğer bahçe topraklarında bulunmuştur. Her istasyonda degi?ik topraklar bilinmeyen türlere rastlanmıştır, Parkında olduğumuz kEdarıyla araştırma al anımı a top raklarında Türkiye için yeni olan Penicillium terlikov.'skii, Aspergillus flavus link var.columnaris, Aspergillus auricomus, Aspergillus awamori, Aspergillus recurvatus, Penicillium velutinum ve Penicilliur: cuclauxi türleri izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY ln this research, we had studied the flora of the microfungi, of the Department of Horticulture gardens soils, Faculty of Agriculture, Agean University. 45 fungi species have been isolated by using the Soil Dilution Method. 14 species, of these 45 species which have been-" isolated from our research area, were Aspergillus sp., 10 Penicillium sp., 3 Pusar turn sp., Stachybotrys char tar um, Alternaria consortiale, Rhizopus stolonifer, Helminthospo- rium noduloaum, Trichoderma lignorum and 13 v/ere Unknown spescies. Aspergillus was the most common genus we had found, then Penicillium. Aspergillus versicolor, excluding the cherry garden, have been found in all other gardens soils. In each station different types of unknown species v/ere found* As far as the author is awareg we have found from our research area, the following species as new species for Turkey: Penicillium terlikowskii... Aspergillus flavus link var.columnaria, Aspergillus auricomus, Aspergillus awamori, Aspergillus recurvatus, Penicillium velutinum and Penicillium duclauxi.