Plazma transferli ark (PTA) tekniği ile 30MnVS6 mikro alaşımlı çeliği üzerine farklı alaşım kaplamalarının yapılması ve tribolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of tribological properties of different alloy coatings on 30MnVS6 micro-alloy steel using plasma transferred arc technique
  1. Tez No: 496636
  2. Yazar: DORUK KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma kapsamında mikro alaşımlı çelik malzemeler incelenmiş ve plazma transferli ark (PTA) tekniği ile yüzey alaşımlandırması işlemi yapılarak malzemenin aşınma dayanımı iyileştirilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada PTA tekniği ile 30MnVS6 mikro alaşımlı çeliğin yüzeyi SiC, FeCrC, NiCrBSi+WC tozları ile kaplanmış, ayrıca mikro alaşımlı çeliğe su verme işlemi ve PTA enerji girdisi uygulanarak farklı numuneler elde edilmiştir. Numunelerin mikro yapıları optik mikroskop (OM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiş ortaya çıkan fazlar enerji dağılım spektrometresi (EDS) ve X ışını kırınım analizleri (XRD) ile saptanmıştır. Ortaya çıkan yapıların sertlik ölçümü yapılmış ayrıca adhesiv ve abrasiv yolla aşınma özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalar sonucunda PTA uygulanan numunelerin alt malzeme ile iyi bir metalürjik bağ oluşturduğu ve mikro yapısının değiştiği belirlenmiştir. En yüksek aşınma direnci ve sertlik NiCrBSi+WC ile kaplanmış numunede elde edilmiştir. Bu numunede sertlik değeri 1120 HV'e ulaşmıştır. Yapılan çalışma mikro alaşımlı çeliklere uygulanabilecek PTA işleminin yüzey özelliklerini ve aşınma direncini geliştirebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, micro alloy steel materials were investigated and surface alloying process was performed by using plasma transfer arc (PTA) technique to try to improve the wear resistance of the material. In the study, 30MnVS6 microalloyed steel surface was coated with PTA technique with SiC, FeCrC, NiCrBSi + WC powders, and microalloyed steel quenching and PTA energy input were used to obtain different samples. Microstructures of the samples were examined by optical microscope (OM) and scanning electron microscopy (SEM). The phases were determined by energy dispersive spectrometry (EDS) and X-ray diffraction analysis (XRD). The hardness of the resulting structures was measured and also the adhesiv and abrasive wear properties were investigated. As a result of the experimental studies, it was determined that the PTA applied samples formed a good metallurgical bond with the substrate and the microstructure changed. The highest wear resistance and hardness were obtained in NiCrBSi + WC coated sample. In this sample the hardness value reached 1120 HV. The study showed that the PTA process, which can be applied to microalloyed steels, can improve the surface properties and wear resistance.