Alüminyum profil işleme endüstrisinde iş güvenliği
Job safety in aluminum profile processing industry
- Tez No: 496670
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sanayi kollarından biri olan alüminyum profil işleme endüstrisi; kesim, pres, cnc (bilgisayarlı sayısal kontrol), polisaj, boya, montaj ve sevkiyat gibi bölümlerinden oluşmaktadır. Her bir bölümdeki üretim şekli, makineler, yöntemler, kullanılan kimyasallar, tehlike ve riskler farklı olabilmektedir. İş sağlığı ve güvenliğinin amacı olan tehlike ve riskleri ortadan kaldırabilmek ya da en aza indirebilmek için bu iş kollarının yeterince tanıtılması, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak önlemlerin anlatılması gerekmektedir. Bu çalışmada alüminyum profil işleme endüstrisi iş kollarında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği açısından maruz kaldıkları tehlike ve riskler incelenmiş, uygulanan çalışma yöntemleri, çalışma ortamları ve araçları ile oluşabilecek tehlikelerin azaltılması veya engellenebilmesi için gerekli durumlar analiz edilmiştir. Böylece, ilgili iş kollarına ait mevcut yasal mevzuatlar çerçevesinde çalışanlara sağlık ve güvenlik kültürü kazandırmak, daha sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı oluşturmak için uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aluminum profile processing industry and a one part of the industry is; cutting, press, cnc (computer numerical control), polishing, painting, assembly and shipment. The types of production, machinery, methods, chemicals used, hazards and risks in each section can be different. It is necessary to explain the adequacy of these business lines and the measures to ensure occupational health and safety in order to reduce or minimize the risks and risks that are the aim of business health and safety. In this study, the hazards and risks that workers in the aluminum industry have been exposed to in terms of occupational health and safety have been analyzed and the situations that are required to reduce or prevent the hazards that may arise due to applied working methods, environments and tools have been analyzed. Thus, appropriate proposals have been made to provide a health and safety culture to the employees within the framework of the existing legislation of the relevant business lines and to create a healthier and safer work environment.