Santral venöz katater ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarında ortalama trombosit hacmi, trombosit dağılım genişliği, nötrofil lenfosit oranı ve monosit lenfosit oranı bir ön belirteç midir?
Could be use the parameters of mean platelet volume, platelet distribution width, neutrophil lymphocyte ratio and monocyte lymphocyte ratio as a predictor in central venous catheter related bloodstream circulation infection?
- Tez No: 496684
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Mikrobiyoloji, Anesthesiology and Reanimation, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Biz bu çalışmada Ortalama Trombosit Hacmi (MPV), Trombosit Dağılım Genişliği (PDW), Nötrofil Lenfosit oranı (NLO) ve Monosit Lenfosit oranı (MLO) parametrelerinin Santral Venöz Katater İlişkili Kan Dolaşım Enfeksiyonu (SVKİ-KDE) tanısında ön belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmayı amaçladık. Bu çalışma retrospektif olarak 1 ocak 2015-31 ocak 2017 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi'nde yapıldı. Çalışma Grubu (ÇG) SVKİ-KDE tanısı olan 83 hastadan oluşturuldu. Enfeksiyonu olmayan anestezi polikliniğine müracat eden ASA 1-2, 18 yaş üzerindeki ardışık olarak 80 hasta Kontrol Grubu (KG) olarak dahil edildi. Çalışma Grubu'nda kan kültürü pozitifliği ile SVKİ-KDE teşhisinin konulmasını sağlayan kanın alındığı gün "teşhis günü'' olarak kabul edildi. Teşhis günü (TG), teşhis gününden 1 gün (TÖ-1), 2 gün (TÖ-2) ve 3 gün önceki (TÖ-3) veriler kaydedildi. Hemogramlardan MPV, PDW, nötrofil, lenfosit ve monosit değerleri kaydedildi. NLO ve MLO değerleri hesaplandı. Çalışma ve Kontrol Grupları'nın MPV, PDW, NLO ve MLO değerleri karşılaştırıldı. SPSS istatistik 23 programı kullanılarak istatistiksel inceleme yapıldı. p < 0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Kontrol Grubu'ndaki değerler ile TÖ-3'deki MPV, PDW, NLO ve MLO değerleri karşılaştırılarak SVKİ-KDE tanısı için kesim değerleri belirlendi. SVKİ-KDE teşhisi konulan 83 hastanın yaş ortalaması 67,33±16,875 ve 50'si (%60,2) erkek, 33'ü (%39,8) kadındı. KG'daki 80 hastanın yaş ortalaması 53,31±15,164 ve 34'ü (%42,5) erkek, 46'sı (%57,5) kadındı. ÇG'daki TG, TÖ-1, TÖ-2, TÖ-3'deki MPV, PDW ve NLO değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate whether the parameters of Mean Platelet Volume (MPV), Platelet Distribution Width (PDW), Neutrophil Lymphocyte Ratio (NLO) and Monocyte Lymphocyte Ratio (MLO) could be used as a predictor in Central Venous Catheter Related Bloodstream Circulation Infection (CRBSIs) in this study. This study was retrospectively carried out between January 1, 2015 and January 31, 2017 at Sakarya University Training and Research Hospital, Department of Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit. The Study Group (SC) was formed from 83 patients with CRBSIs. The Control Group (CG) was formed 80 consecutive patients referred to the anesthesia polyclinic, over the age of 18 who did not have any infection. The day on which the blood culture had been positive was accepted as“diagnosis day”. Data on diagnosis day (DD), 1 day before (BD-1), 2 days before (BD-2), and 3 days before (BD-3) were recorded. MPV, PDW, neutrophil, lymphocyte and monocyte counts were recorded from the hemograms. NLO and MLO values are calculated. The MPV, PDW, NLO and MLO values of the Study and Control Groups were compared.