Dental implant tedavisi seçiminde medyanın etkisi
The effect of media on choosing dental implant treatment
- Tez No: 496709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKİN TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Medya kitle iletişim sürecinin en önemli organizasyon biçimidir. Gazete, dergi, radyo, televizyon, internet gibi kitle iletişim araçlarına medya denir. Günümüzde insanların sağlık konusunda bilinçlenmesi ile birlikte yeni tedavi yöntemlerinin tanıtımları medyada sıklıkla yer almaya başlamıştır. Medyanın gelişimi ile birçok branştan hekim ve sağlık kuruluşu Faceboo /İnstagram/Twitter gibi sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş kitlelere ulaşmaktadır. Bu gelişmeler ışığında hastaların dental implant tedavisi tercihinde medyada görülen haber veya paylaşımlardan etkilenip etkilenmediğini belirlemek, hastaların dental implant tedavisi ile ilgili sektöre yaklaşımlarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak çalışmamızın amacıdır. Yapılan araştırmada, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran, şikâyeti en az bir diş eksikliği olan, dental implant tedavisinden haberdar ve daha önce hiç dental implant tedavisi yaptırmamış 18-65 yaş arası 200 hastaya anket uygulanmıştır. Hastalara anket hakkında bilgi verildikten sonra anket formunu kendi kendilerine doldurmaları istenmiştir. Hastaların soruları anlamama ihtimaline karşı yanlarında yardımcı bir gözlemci hazır bulundurulmuştur. Anketin ilk bölümünde hastaların demografik bilgileri sorulmuş, ikinci bölümünde dental implant tedavisi ile ilgili konularda hastaların tercihlerini değerlendirebilmek için 5'li Likert tipi ölçekle ölçülecek sorular sorulmuştur. Likert tipi ölçekli sorularda her satır grubunda (1) 'Hiç önemli değil' ve (5) 'Çok önemli' şıkları arasında sadece 1 şık işaretlemeleri istenmiştir. Ankete katılan kişilerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve aile gelir düzeyi değişkenlerinin dental implant tedavisini tercih etme durumlarını etkileyip etkilemediğini anlamak için Pearson's Chi-squared testi uygulanmıştır. Anket çalışması, hastaların dental implant tedavisini tercih etme veya etmeme nedenleri ile dental implant, uygulayıcı hekim ve tedaviyi yaptıracağı kurumu seçerken medyanın etkisi konularından oluşmaktadır. Yapılan anket sonuçları analiz edildiğinde medyanın dental implant tedavisini tercih etmede, uygulanacak dental implant seçiminde, uygulayıcı hekim ve tedaviyi yaptıracağı kurum seçiminde en az etkili faktör olduğu tespit edilmiştir. Günümüzde medyanın, çalışma anketi sonuçları analizine göre dental implant tedavisi tercihinde en az etkili faktör olduğu tespit edilmesi, özellikle incelenmesi ve dikkat edilmesi gerekli olan bir alan olduğunu ortaya çıkartmaktadır. Dental implant kavramını sosyal medyadan öğrenenlerin tedaviyi kabul etmeme oranının, kabul etme oranından daha yüksek olması, sosyal medyada yer alan paylaşımların hastalarda olumsuz etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Tüm kitlelere çok hızlı ve kolay ulaşım sağlayan medyanın, üretici ve tüketici açısından bilinçli kullanımı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Media is the most important organization form of communication process. Means of communication as newspaper, magazine, radio, television are called media. Nowadays people become more conscious in the matters about health and with this, the introduction of new treatments are more often take place in the media. With the improvement of media, doctors from various branches and health agencies can reach too many people via the social media accounts they take like Facebook/Instagram/Twitter. In the light of these developments, the aim of the study is detecting whether patients are affected by the news and sharing's they see at media while choosing the dental implant treatment. In our study the questionnaire is carried out to 200 patients attended to Bezmialem Vakıf University, Faculty of Dentistry with the complaint of minimum one tooth lost, who knows about dental implant treatment and didn't have dental implant treatment before and who are between 18-65 years old. After giving information about the survey, the questionnaire forms were given to the patients and provided to fill it themselves. For the probability of misunderstanding one observer was made available. In the first part of the survey demographic information were asked, in the second part questions were asked with a Likert scale of 5 to evaluate the preferences of the patients about dental implant related issues. In Likert scale questions in every line, only one choice wanted to be selected from (1) no matters to (5) very important. Pearson's Chi-squared test was used to determine whether the age, gender, education, and family income levels of the participants of the questionnaire influenced their preference for dental implant treatment. The questionnaire consists of the reasons why patients choose dental implant treatment or not, and the effects of the media on dental implant, practitioner and institution choosing to perform a treatment. The media is the least effective factor when choosing dental implant treatment as well as choosing the dental implant to be applied, the dental implant practitioner, and the institution. According to the thesis results, even though the media is the most effective mass communication tool, it is the least effective factor in the preference of dental implant treatment. This result should be examined in detail. The rate of treatment rejection of those who learn the concept of dental implant from social media is higher than the rate of acceptance. The reason for this rejection is that the sharing in the social media has negative effects on the patients. Finally, nowadays, the media provides both quick and easy access to any kind of information to the producer or consumer, so they should be conscious of media usage.