Dudak damak yarıklı hastalarda dentoalveoler morfolojinin kıbt ile değerlendirilmesi
Assessment of dentoalveoler morphology with CBCT in cleft lip and palate
  1. Tez No: 496710
  2. Yazar: HÜSEYİN MUHTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN ESENLİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı; dudak damak yarıklı hastalar ile Sınıf I, II ve III iskeletsel paterne sahip hastaların dentoalveoler morfolojilerinin Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ile incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 9-28 aralığında olan toplam 97 hasta dahil edilmiştir. Ortodontik tedavi başlangıcında KIBT kayıtları alınmış bireyler içerisinden 16 Tek Taraflı Dudak Damak Yarığı TTDDY) hastası, 14 Çift Taraflı Dudak Damak Yarığı (ÇTDDY) hastası, ANB açısı 0-4º olan 29 iskeletsel Sınıf I hasta, ANB açısı 4º'den büyük olan 18 Sınıf II hasta, ANB açısı 0º'den küçük olan 20 Sınıf III hasta ile toplam 5 grup oluşturulmuştur. KIBT görüntülemeleri üzerinde alt ve üst çenelerde sağ ve sol tarafta ağız içine sürmüş olan tüm daimi dişlerin bukkal ve palatinal alveol kemik kalınlıkları ölçülmüş ve tüm hastalarda mandibuler sagittal kesit üzerinde bukkolingual kemik kalınlık ölçümleri, alt keser kök uzunluğu, alveoler inklinasyon, alt santral keser diş için labial ve lingual alveoler kret yükseklikleri, maksillada sagittal kesit üzerinde ise üst santral keser inklinasyonları, maksiller derinlik ölçümleri yapılmış ve bu ölçümler gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: TTDDY grubunda maksiller molar, premolar dişlerde bukkal ve palatinal alveoler kemik kalınlıkları açısından diğer gruplara göre anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p˃0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this retrospective study is; the examination of dentoalveolar morphology of patients with cleft lip and palate patients and Class I, II and III skeletal pattern with CBCT. Materials and Methods: A total of 97 patients aged 9-28 years were included in the study. At the onset of orthodontic treatment, 16 patients with unilateral cleft lip and palate (UCLP), 14 patients with bilateral cleft lip and palate (BCLP), 29 patients with skeletal Class I with ANB angle of 0-4º, 18 patients with Class II of ANB angle greater than 4º, ANB angle A total of 5 groups were formed with 20 Class III patients less than 0 °. Buccal and palatal alveolar bone thicknesses of all permanent teeth in the lower and upper jaws of the left and right mandibles were measured on CBCT images and all patients had buccolingual bone thickness measurements on the mandibular sagittal section, lower cutter root length, alveolar inclination, labial and lingual alveolar crest height, maxillary sagittal inclinations and maxillary depth measurements on sagittal section were compared and compared between groups. Results: There were no significant differences between the groups in terms of maxillary molar, premolar teeth buccal and palatinal alveolar bone thickness in UCLP group compared to the other groups (p˃0,05).