Katarakt cerrahisinin ön segment parametreleri ve göz içi basıncına etkisi
The effect of cataract surgery on the anterior segment parameters and intraocular pressure
- Tez No: 496923
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Fakoemülsifikasyon ve göz içi lens yerleştirilmesi ameliyatı yapılan hastalarda, cerrahinin ön segment parametreleri ve göz içi basıncına etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Ekim 2016 ve Ekim 2017 yılları arasında KSÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğinde katarakt tanısı konulan ve bu tarihler arasında fakoemülsifikasyon ve göz içi lensi implantasyonu yapılan 16 hastanın 20 gözüne ait veriler prospektif olarak incelendi. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1., 3. ve 6. aylardaki ön kamara derinliği, ön kamara hacmi, ön kamara açısı, santral korneal kalınlık, K1-K2 ve K ortalama değerlerinin incelenmesinde Pentacam-Scheimpflug cihazı kullanıldı. Göz içi basıncı Applanasyon tonometrisi ile ölçülerek değerlendirildi. Bulgular: Ön kamara derinliği, ön kamara hacmi, ön kamara açısı ve göz içi basıncı parametrelerinde ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası 1., 3. ve 6. aylardaki değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0.05). Sonuç: Fakoemülsifikasyon ve göz içi lens implantasyonu ön segment parametrelerinde belirgin değişikliklere yol açmaktadır. Ameliyat öncesine göre, ameliyat sonrası göz içi basıncı anlamlı şekilde düşmüş, ön kamara derinliği, ön kamara hacmi, ön kamara açısı ise anlamlı şekilde artmıştır. Santral kornea kalınlığı ise ameliyat sonrası 1. ve 6. aylarda anlamlı bir artış göstermiştir. Bu alanda yapılacak yeni çalışmalar komplikasyonsuz katarakt cerrahisinin ön segment parametrelerine olan etkisinin daha ayrıntılı anlaşılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of surgery on anterior segment parameters and intraocular pressure in patients undergoing phacoemulsification and intraocular lens implantation. Materials and Methods: Between October 2016 and October 2017, 20 eyes of 16 patients with the diagnosis of cataract underwent phacoemulsification and intraocular lens implantation in the Ophthalmology Department Of Kahramanmaras Sutcu Imam University Hospital were investigated prospectively. Anterior chamber depth, anterior chamber volume, anterior chamber angle, central corneal thickness, K1-K2 and mean-K values of preoperative and postoperative 1st, 3rd and 6 th months by Pentacam-Scheimpflug device were examined. Intraocular pressure was measured by applanation tonometer. Results: There was a statistically significant difference between preoperative and postoperative 1st, 3rd and 6th months values in anterior chamber depth, anterior chamber volume, anterior chamber angle and intraocular pressure parameters (p 0.05). Conclusions: Phacoemulsification with intraocular lens implantation leads to marked changes in anterior segment parameters. There was a significant decrease in post-operative intraocular pressure compared to the preoperative level. There was a significant increase in anterior chamber depth, anterior chamber volume, anterior chamber angle. There was a significant decrease in intraocular pressure and a significant increase in anterior chamber depth and anterior chamber volume and anterior chamber angle postoperatively compared to the preoperative level. Central corneal thickness was also increased significantly at postoperative 1st and 6th months. The new researches to be conducted on this topic will help us understand the effect of uncomplicated cataract surgery upon the anterior segment parameters in detail.