Sağlık personeli kadınlarda anksiyete, depresyon ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety, depression and sleep quality in health staff women
  1. Tez No: 496922
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇINĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çalışan ve çalışmayan kadınların anksiyete, depresyon ve uyku kalitesi karşılaştırılarak, sağlık sektöründe çalışmakta olan ve çalışmayan kadınların bu değişkenler üzerinden incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.02.2017 ile 01.05.2017 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışmakta olan kadın doktor ve hemşireler ile Kahramanmaraş il merkezindeki rastgele seçilmiş ASM (Aile Sağlığı Merkezi)'lere gelen sağlıklı ev hanımları dahil edilmiştir. Çalışmaya katılımı kabul eden katılımcılara gönüllü onam formu imzalatılarak, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) anket formları yüz yüze görüşme metodu ile dolduruldu. Çalışmamıza toplam 406 kişi ile başlandı ancak çalışmamıza katılmayı kabul etmeyen 3 kişi ve antidepresan tedavi alan 3 kişi dışlanarak çalışmamız 400 kişi ile tamamlanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan sağlık personelinin yaş ortalaması 28,87±6,41, ev hanımlarının yaş ortalaması 35,13±7,48 idi. Sağlık personelinin tıbbi tanı konmuş rahatsızlığı ev hanımlarından fazlaydı. Ev hanımlarının evli olma, çocuk sahibi olma durumu sağlık personelinden anlamlı derecede fazlaydı. Ev hanımlarında sigarayı hiç denemeyenler sağlık personeline göre anlamlı derecede fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study; anxiety, depression and sleep quality of working and non-working women were compared and it was aimed to examine the women working and not working in the health sector on these variables. Material and method: In our study were included with female doctors and nurses working at Kahramanmaras Sutçü İmam University Medical Faculty Hospital and healthy housewives from randomly selected Family Health Centers in Kahramanmaraş city center between 01.02.2017 and 01.05.2017. A voluntary consent form was signed by the participant who accepted the participation in the study and the Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) questionnaire forms were filled in by face to face interview method. A total of 406 people started to work but 3 people who did not accept to work and 2 people who were treated with antidepressants were excluded and we were completed with 400 people. Findings: The average age of the participating health personnel was 28.87±6.41 and the mean age of housewives was 35.13±7.48. Healthcare staff's diagnosed medical disorder was more than housewives. Housewives' being married and having children was significantly higher than the healthcare staff. Housewives who never tried smoking are significantly more than the health care workers.